Atriyal fibrilasyona bağlı gelişen iskemik komplikasyonlar ve sistemik immün inflamasyon indeksinin ilişkisi
Relationship between ischemic complications due to atrial fibrillation and systemic immune inflammation index
  1. Tez No: 908682
  2. Yazar: MUHAMMED ENSAR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ BABAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyal fibrilasyon en sık görülen aritmidir. İskemik komplikasyonlar klinik olarak kötü sonlanımlarla ilişkilidir. İnflamasyon atriyal fibrilasyon patogenezinde rol oynamaktadır. Çalışmamızda son dönemde kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisi saptanan sistemik immün inflamasyon (SII) indeksinin atriyal fibrilasyon ve iskemik komplikasyonlarla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezinde 01.01.2021-31.12.2023 tarihleri arasında AF'si bulunan ve iskemik komplikasyon sebebi ile interne edilip Kardiyoloji bölümüne konsülte edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastane otomasyon sisteminden hastaların cinsiyet, yaş, ek hastalıkları, laboratuvar tahlilleri tarandı. Kardiyoloji bölümü tarafından yazılan konsültasyon metinleri ve ekokardiyografi raporları incelendi. Epikriz notlarından hastaların klinik seyirleri ve exitus olup olmadığı ile ilgili veriler tarandı. Bulgular: Çalışmaya 100 hasta ve 100 kontrol grubu dahil edildi. Çalışmaya katılanların %57'si kadındı. Çalışmamızda vaka grubuyla kontrol grubunu ayırmada SII indeksinin 790 cut-off değerinin anlamlı etkinliği gözlendi. Ayrıca ex olan hasta grubunda ex olmayan hasta grubuna göre SII indeksi, glukoz, nötrofil ve beyaz küre değerlerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu; HDL değerinin ise anlamlı olarak daha düşük olduğu saptandı. Ayrıca komorbid hastalıklardan diyabetes mellitusun ex olan grupta ex olmayan grubu göre anlamlı olarak daha sık görüldüğü saptandı. Sonuç: SII indeksinin AF'ye bağlı gelişen iskemik komplikasyonlar ile anlamlı ilişkisi olduğu saptandı. Ayrıca bu indeksin mortalite ile ilişkili olduğu saptandı. Bu indeksin AF ile takipli hastalarda komplikasyonların ve mortalitenin öngördürücüsü olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Atrial fibrillation is the most common arrhythmia. Ischemic complications are associated with clinically poor outcomes. Inflammation plays a role in the pathogenesis of atrial fibrillation. In our study, we aimed to investigate the relationship between the systemic immune inflammation (SII) index, which has recently been found to be associated with cardiovascular diseases, and atrial fibrillation and ischemic complications. Method: The files of patients with AF who were interned due to ischemic complications and consulted to the Cardiology Department at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center between 01.01.2021 and 31.12.2023 were retrospectively reviewed. The gender, age, additional diseases, and laboratory tests of the patients were scanned from the hospital automation system. Consultation texts and echocardiography reports written by the Cardiology Department were examined. Data regarding the clinical course and deaths of the patients were scanned from the epicrisis notes. Results: 100 patients and 100 controls were included in the study. 57% of the participants were women. In our study, a significant effect of the 790 cut-off value of the SII index was observed in distinguishing the case group from the control group. In addition, it was found that the SII index, glucose, neutrophil and white blood cell values ​​were significantly higher in the ex patient group compared to the non-ex patient group, and the HDL value was significantly lower. In addition, it was found that diabetes mellitus, one of the comorbid diseases, was significantly more common in the ex group compared to the non-ex group. Conclusion: It was found that the SII index had a significant relationship with ischemic complications due to AF. It was also found that this index was associated with mortality. We think that this index can be used as a predictor of complications and mortality in patients followed up with AF.