Atriyal fibrilasyona bağlı akut kardiyoembolik inme geçiren hastalarda oral antikoagulan seçiminde rol oynayan faktörler
Factors affecting the selection of oral anticoagulants for acute cardioembolic stroke in patients with atrial fibrillation
- Tez No: 482659
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AF en yaygın kardiyak aritmi olup, inme riskini artırması sebebiyle önemli bir sağlık problemidir. Oral antikoagulan kullanımı non-valvuler AF (NVAF)'ye bağlı inme ve ölüm riskini azaltmaktadır. Çalışmamızda NVAF saptanan inme hastalarında oral antikoagulan seçimini etkileyen faktörlerin saptanmasını amaçladık. Çalışmamıza 2015-2017 yılları arasında akut iskemik inme tanısı ile servisimize yatırılıp NVAF saptanarak 125 Warfarin ve 146 YOAK (Dabigatran 40, Rivaroksaban 74 ve Apiksaban 32) tedavisi başlanan 271 hasta alındı. Hastalar demografik özellikler, risk faktörleri, mikrokanama varlığı, inme boyutu, CHA2DS2VASc ve HAS-BLED skorları, NIHSS ve modifiye Rankin skoru, inme rekürrensi ve izlemde gelişen komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Warfarin ve YOAK grupları karşılaştırıldığında hastaların yaşları açısından gruplar arasında farklılık yoktu. Rivaroksaban başlanan hastaların yaşlarının diğer YOAK başlanan hastalardan anlamlı olarak daha yüksek saptandı. İskemik kalp hastalığı öyküsü olan hastalarda warfarin başlanma sıklığı anlamlı yüksekti. Geçirilmiş serebrovasküler hastalık öyküsü olan hastalarda rivaroksaban başlanma sıklığı anlamlı yüksekti. YOAK grubundaki hastaların inme boyutu, giriş-çıkış NIHSS ile modifiye Rankin skorları anlamlı oranda yüksek bulundu. Gruplar arasında CHA2DS2VASc, HAS-BLED, mikrokanama varlığı arasında anlamlı fark saptanmadı. Grupların takiplerinde rekürren inme, miyokard enfarktüs, intrakranyal kanama, GİS kanama, diğer kanama, mortalite ve ilaç değişim açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda antikoagulan tedavi seçimimizi etkileyen en önemli faktörün hastanın başlangıçtaki hastalık şiddeti ve taburculuğundaki klinik durumu olduğu görülmüştür. Hastaların takiplerinde rekürren inme ve kanama açısından istatistiksel alarak anlamlı veri elde edilememekle birlikte takip süresinin uzaması durumunda sonuçlar değişebilir.
Özet (Çeviri)
Being the most common cardiac arrhythmia, atrial fibrillation (AF) increases the risk of stroke, as a major health problem. Usage of oral anticoagulants is shown to reduce stroke and mortality risk associated with non-valvular atrial fibrillation (NVAF). The aim of study is to evaluate the choice of oral anticoagulants at hospital discharge in stroke patients with NVAF. The study included 271 acute ischemic stroke patients with non-valvular atrial fibrillation, treated with oral anticoagulants between 2015 and 2017. Warfarin was chosen for 125 patients, dabigatran for 40, rivaroxaban for 74, and apixaban for 32. During the study, warfarin users were compared with NOAC users in terms of demographics, risk factors, microbleeding, size of stroke, CHA2DS2VASc and HAS-BLED scores, NIH Stroke Scale (NIHSS) score on admission and discharge, mRS, stroke recurrence and complications. The ages of patients within these two groups were statistically similar. Rivaroxaban users were older than the rest of the NOAC patients. The rate of warfarin choice for patients with ischemic heart diseases was significantly higher, whereas the rate of rivaroxaban choice for patients with ischemic heart diseases was significantly higher. Choice of NOACs were associated with larger infarcts and high scores for the admission NIHSS and the discharge mRS. CHA2DS2VASc/ HAS-BLED scores and number of microbleedings were not statistically different between the groups and there were no significant differences between the groups in the rates of recurrent stroke, myocardial infarction, intracranial hemorrhage, GI and other bleedings, mortality and drug changes. In our study, the most important factor for the selection of anticoagulant treatment was the severity of the disease at the beginning and the clinical status at hospital discharge. Although we did not obtain any statistically significance for recurrent stroke and bleeding during the follow-up, we believe that the results may change if the follow-ups are further maintained.