Artrit etiyolojisi araştırılan çocuklarda öykü, fizik muayene, laboratuvar bulguları ile tanı ve tedavi süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of history, physical examination, laboratory findings, diagnosis and treatment processes in children investigated for arthritis etiology
  1. Tez No: 908723
  2. Yazar: GİZEM AVCI KARAULUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Her yıl çok sayıda hasta eklem yakınmaları ile pediatri polikliniklerine başvurmaktadır. Artrit tanısı alan hastalarda etiyolojiyi ve alt tanı grupları ile hastaların yaş, cinsiyet, fizik muayene bulguları, eklem dışı bulgular, tutulan eklemler ve sayısı, laboratuvar parametreleri, ultrasonografik veriler, tetikleyici öyküler ve kardiyak tutulum durumları arasındaki ilişkiyi incelemek. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine artralji ve artrit bulgularıyla 1 Ocak 2022- 31 Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran 1 ay-18 yaş aralığında randomize 216 hasta seçilmiş ve hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden geriye dönük olarak incelenmiştir. Bulgular: 116 (%53,7) erkek, 100 kız (%46,3) kız olan toplam 216 hastanın yaş ortalaması 9,3±4,6'idi. Hastaların (%40,7)'sine Jüvenil idiopatik artrit (JİA), (%12)'sine reaktif artrit, (%8,8)'ine Alevi Akdeniz Ateşi (AAA) (%8,3)'üne Akut romatizmal ateş (ARA), (%5,6)'sına Behçet Hastalığı, (%5,6)'sına Kronik rekürren multifokal osteomiyelit (KRMO), (%5,1)'ine osteomiyelit, (%3,7)'sine septik artrit, (%3,7)'sine Henoch Schönlein purpurası (HSP), (%2,8)'ine malignite, (%1,9)'una Sistemik lupus eritematozus (SLE), (%1,9)'una Poliarteritis nodosa (PAN) tanıları konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: A large number of patients present to pediatric outpatient clinics with joint complaints each year. This study aimed to investigate the etiology of arthritis in children, the relationship between subtypes and patients' age, gender, physical examination findings, extra-articular findings, affected joints and their number, laboratory parameters, ultrasonographic data, triggering histories, and cardiac involvement. Materials and Methods: 216 randomized patients aged between 1 month and 18 years who presented with arthralgia and arthritis findings to the Pediatric Health and Diseases outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital between January 1, 2022 and December 31, 2023 were retrospectively reviewed through the hospital information management system. Results: A total of 216 patients, 116 (53.7%) male and 100 (46.3%) female, with a mean age of 9.3±4.6 years were included in the study. The diagnoses were juvenile idiopathic arthritis (JIA) in 88 (40.7%) patients, reactive arthritis in 26 (12%) patients, familial Mediterranean fever (FMF) in 19 (8.8%) patients, acute rheumatic fever (ARF) in 18 (8.3%) patients, Behçet's disease in 12 (5.6%) patients, chronic recurrent multifocal osteomyelitis (CRMO) in 12 (5.6%) patients, osteomyelitis in 11 (5.1%) patients, septic arthritis in 8 (3.7%) patients, Henoch-Schönlein purpura (HSP) in 8 (3.7%) patients, malignancy in 6 (2.8%) patients, systemic lupus erythematosus (SLE) in 4 (1.9%) patients, and polyarteritis nodosa (PAN) in 4 (1.9%) patients.