Aile hekimlerinin tek sağlık konusunda bilgi düzeyi ve farkındalıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' knowledge level and awareness on one health
- Tez No: 908722
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Potansiyel hayvansal bir virüsten kaynaklanan halk sağlığı krizi olan COVİD- 19 salgını, küresel sağlık risklerini anlama ve bu sağlık riskleriyle yüzleşme konusunda Tek Sağlık yaklaşımının önemli olduğunu bir kez daha vurgulamıştır. Tek sağlık insanların, hayvanların ve ekosistemlerin sağlığını sürdürülebilir bir şekilde dengelemeyi ve optimize etmeyi amaçlayan entegre, birleştirici bir yaklaşımdır. Aile hekimlerinin tek sağlık konusunda bilgi düzeyini artırmak ve farkındalık oluşturup önlemler almamız gerektiğini vurgulamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı, kesitsel çalışma; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda planlanmış ve Türkiye genelinde 355 aile hekimi ile sosyodemografik verilerin sorulduğu ve beşli likert ölçeği kullanılan 20 önermenin olduğu bir anket uygulanarak yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların çoğunun tek sağlık kavramını daha önce duymadığı alt başlıkları olan anti-mikrobiyal konusunu özellikle reçete yazarken dikkat edip antibiyotik gerekliliğini konusunda özenli davrandıkları görülmüştür. Tek sağlık kavramı ile ilgili bilgi edinme konusunda istekli oldukları yaş ve hekimlik yılının anlamlı fark oluşturmadığı görülmüştür. Sonuç: Yaşadığımız salgınlar ve doğal afetler sonrasında daha da önem kazanan tek sağlık kavramının aile hekimleri arasında da çok bilinmediğini ve bu konuda eğitimlerin artırılması gerektiği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The COVID-19 pandemic, a public health crisis originating from a potential zoonotic virus, has once again underscored the importance of the One Health approach in understanding and addressing global health risks. One Health is an integrated, unifying approach that aims to sustainably balance and optimize the health of people, animals, and ecosystems. The objective is to emphasize the need to enhance family physicians' knowledge and awareness of One Health and to promote preventive measures. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted at Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. It involved a survey administered to 355 family physicians across Turkey. The survey included sociodemographic questions and 20 statements rated on a five-point Likert scale. Results: Most participants reported that they had not previously heard of the One Health concept. However, they paid special attention to antimicrobial stewardship, particularly when prescribing antibiotics, showing careful consideration of necessity. No significant difference was found in the desire to learn more about One Health based on age or years of practice. Conclusion: The findings indicate that despite the heightened importance of the One Health concept following pandemics and natural disasters, awareness among family physicians remains low. There is a need to increase educational efforts in this area.