Using the output of an ERP system in companywide performance analyses
Kurumsal kaynak planlama (KKP) sistemi sonuçlarının firma içi performans analizlerinde kullanımı
  1. Tez No: 90874
  2. Yazar: AYŞE BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ffl. ÖZET Bir şirketin doğru stratejik kararlar vermesindeki en değerli kaynağı şirketin zaten elinde olan verileridir. Bununla birlikte, bu verilerin stratejik bilgilere dönüştûrülmesindeki güçlükler şirketlerin karşı karşıya oldukları en zor durumlardan biridir. Mevcut verilerin kullanılamaması, değerlendirilememesi ve stratejik karar alımında kullanılamaması sözkonusudur. Uzunca bir süredir firmaların büyük bir kısmı ya bir ERP (Enterprise Resource Planning - Kurumsal Kaynak Planlaması) sistemini bünyesine uyarlamış ve kullanmaktadır ya da uyarlama süreci içerisindedir. ERP sistemleri sektöre bağlı olmaksızın, herhangi bir kuruluşun tüm kaynaklarının (malzeme, para, insan, ekipman,..vb) takip edilmesi ve planlaması için hazırlanmış kurumsal yazılımlardır. ERP sistemlerinin genellikle en az dört ana modülü bulunmaktadır; finans, dağıtım/lojistik, üretim ve insan kaynaklan. Tüm bu modüllerde firma içinde yapılan tüm kaynak hareketlerinin işlemleri girilir ve raporlanır. ERP sistemlerinin en büyük özelliği firma içindeki tüm işlemleri tek bir çatı altında toplaması ve tüm modüllerin birbiriyle tam entegre olmasıdır. ERP sistemlerini kullanan firmalar, kullanılan bilgi sisteminin tam entegre olmasının organizasyona sağladığı faydalan artık anlamışlardır. Böylece ERP sistemleri tüm firmalar için artık bir lüks değil bir ihtiyaç haline gelmiştir. ERP sistemlerinin işlem temelli olması, stratejik karar alınması sırasında verilerin değerlendirilmesini ve sofistike raporlar alınmasını kısıtlamaktadır. Firmalann bu ihtiyaçlarını veri amban sistemleri çözmektedir. Veri ambarlannın amacı eldeki tüm verilerin karar vermede kullanılmak amacıyla tek bir çatı altında toplanmasıdır. ERP ile birlikte bir veri amban sisteminin de kullanılması son günlerde iyice yaygınlaşmış ve ERP fîrmalan da bu konuyla ilgilenmeye başlamışlardır. Önde gelen ERP yazılımlan ya kendi veri amban çözümlerini geliştirmekte ve ERP ile birlikte müşterilerine sunmakta ya da veri amban yazılımlan ile hazır entegrasyonlar sağlamaktadır. Bu tezin konusu, şirket-içi performansın değerlendirilmesinde ERP ve veri amban sistemlerinin birarada kullanılmasıdır. Performans değerlemesinde kullanılabilecek veriler ERP sistemlerinde, bu verileri değerlendirecek araçlar ise veri amban sistemlerinde bulunmaktadır. Tez içerisinde, öncelikle performans değerlendirme, ERP ve veri amban konulannda genel bilgiler, daha sonra ise konuyla ilgili bir uygulama sunulmuştur. Performans Değerlendirme uygulaması için J.D. Edwards firmasının OneWorld adlı ERP çözümü ve Cognos firmasının veri amban araçlan kullanılmıştır. Kullanılan örnek verileri ise OneWorld sisteminin demo verileridir. Uygulamalar gerçek müşteri verilerine de sorgu ve filtre özellikleri değiştirilmek suretiyle kolaylıkla uyarlanabilecek niteliktedir. iv
Özet (Çeviri)
H. ABSTRACT In 1990's, two dominant themes of corporate technology have been data warehousing and ERP (Enterprise Resource Planning). Many of the companies deployed an ERP system and they have recognized the value of integrating process and technologies. Afterwards, they have also recognized that since ERP systems store operational and day-to-day transactions, these systems can only give answers to operational questions. In today's business, operational answers mean a reactive approach in the competitive environment. In order to be a proactive company, companies should also give more sophisticated and strategic decisions. Turning operational business data into strategic business information is a very dificult challenge. Performance measurement is one of the strategic tools that is very important in deployment of a certain company objective. In the beginning of this thesis, performance measurement tools and techniques is discussed and three measures are chosen for applications. These measures are used in the applications of using the output of an ERP system in companywide performance analyses. The objective of this thesis is giving details of both ERP and data warehousing systems and incorporating a data warehouse into an ERP system. One World ERP solution, One World Demo data and Cognos data warehousing suite is used in this thesis. The applications given in this thesis can be used in real case customer data by simply changing some of the query and filter conditions.