Ratlarda pseudomonas aeruginosa ile oluşturulan deneysel kronik otitis media modelinde rosmarinik asitin tedavi etkinliğinin araştırılması
Investigation of therapeutic effectiveness of rosmarinic acid in experimental chronic otitis media model in rats induced with pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 908771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN KARS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Çalışmamızda antiinflamatuar, antibakteriyel ve antioksidan etkileri gösterilmiş olan rosmarinik asit (RA)'in, topikal damla formunda kullanımda kronik otitis media (KOM) üzerindeki tedavi edici etkinliğinin histopatolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 30 adet erişkin, dişi Wistar albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak her birinde 6'şar rat bulunan 5 gruba ayrıldı. 1. grup sağlıklı kontrol grubu olarak ayrılmış ve iki kulaklarına da herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Kalan 4 grupta Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) suşlarının transtimpanik inoküle edilmesi ile KOM modeli oluşturuldu. 2. grup KOM takip grubu olarak tedavisiz izleme alındı, 3. siprofloksasin damla ile tedaviye alındı, 4. grup siprofloksasin ve RA %2'lik solüsyon damlatılarak tedaviye alındı ve 5. grup RA %2'lik solüsyon damlatılarak tedaviye alındı. 14 günlük takibin ardından 30 rat (60 kulak) sakrifiye edilerek bilateral temporal kemikleri diseke edildi ve histopatolojik olarak nötrofil aktivitesi, kronisite, histiosit varlığı, keratin birikimi, subepitelyal ödem, konjesyon, fibroblast proliferasyonu, neovaskülarizasyon ve timpanik membran (TM) kalınlığı açısından incelendi. Bulgular: Nötrofil aktivitesi yönünden gruplar arasında anlamlı farklılık izlendi (p: 0,002). 2. grupta nötrofil aktivitesi 1. - 4. ve 5.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the histopathological therapeutic efficacy of rosmarinic acid (RA), which has been shown to have anti-inflammatory, antibacterial and antioxidant effects, on chronic otitis media (COM) when used in topical drop form. Materials and Methods: Thirty Wistar rats were used in the study. The rats were randomly divided into 5 groups for 6 rats. Group 1 was separated as a healthy control group. COM was induced with Pseudomonas aeruginosa (P. aeruginosa) in 4 groups. Group 2 COM follow-up group, group 3 treated with ciprofloxacin drops, group 4 treated with ciprofloxacin+RA drops, and group 5 treated with RA drops. After 14 days of follow-up, 30 rats (60 ears) were sacrificed and their temporal bones examined histopathologically for neutrophil activity, chronicity, presence of histiocytes, keratin accumulation, subepithelial edema, congestion, fibroblast proliferation, neovascularization and tympanic membrane (TM) thickness. Results: There was a significant difference between the groups in terms of neutrophil activity (p: 0.002).