Hücum oyuncularına uygulanan iki farklı ısınma protokolünün futboldaki şut performansı üzerine akut etkisi
The acute effect of two different warn-up protocols applied to offensive players on shooting performance in football
  1. Tez No: 908780
  2. Yazar: TAYYİP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN KIZILDAĞ KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması, futbolcuların performansını artırmak amacıyla kullanılan farklı ısınma protokollerinin etkilerini araştırmıştır. Özellikle dinamik ısınma ve propriyoseptif nöromüsküler fasilitasyon (PNF) ısınma yöntemlerinin, şut performansı üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Çalışmada 18 yaş ve üzeri, en az 5 yıl lisanslı olarak futbol oynayan 30 amatör futbolcu yer almıştır. Futbolcular rastgele iki gruba ayrılmış, bir grup dinamik ısınma, diğer grup ise PNF ısınma protokolünü uygulamıştır. Katılımcıların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, denge ve esneklik gibi çeşitli ölçümleri alınarak, Mor Christian Şut Atma Testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, dinamik ısınma yapan futbolcuların şut performanslarının PNF ısınma yapan futbolculara göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle şut performansında dinamik ısınma, hem sağ hem de sol köşeye yapılan şutlarda anlamlı bir üstünlük sağlamıştır. Bunun yanı sıra dinamik ısınmanın kasları müsabakaya daha iyi hazırladığı ve şut isabet oranını artırdığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, dinamik ısınmanın sadece performansı artırmakla kalmayıp, aynı zamanda sakatlık riskini de minimize ettiğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, futbolcuların antrenmanlarında dinamik ısınma tekniklerine daha fazla yer verilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda, PNF ısınma tekniklerinin ise daha çok antrenman sonrası esneklik geliştirme amacıyla kullanılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis research investigates the effects of different warm-up protocols used to enhance the performance of football players. Specifically, it examines the effects of dynamic warm-up and proprioceptive neuromuscular facilitation (PNF) warm-up methods on shooting performance. The study included 30 amateur football players aged 18 and above, each with at least five years of licensed football experience. The players were randomly divided into two groups, with one group performing a dynamic warm-up and the other group following the PNF warm-up protocol. Various measurements, including height, body weight, balance, and flexibility, were taken, and the Mor Christian Shooting Test was administered. The findings indicate that football players who performed the dynamic warm-up had significantly higher shooting performance compared to those who performed the PNF warm-up. In particular, the dynamic warm-up demonstrated a significant advantage in both right and left corner shooting accuracy. Additionally, it was found that dynamic warm-up better prepared the muscles for competition and improved shot accuracy. The results of the research suggest that dynamic warm-up not only enhances performance but also minimizes the risk of injury. In this regard, it is recommended that football players incorporate more dynamic warm-up techniques into their training routines. Moreover, PNF warm-up techniques are suggested to be used primarily for flexibility development after training.