Genç futbolcuların mevkilere göre bazı motorik özelliklerin karşılaştırılması
Comparison of some motoric characteristics of young football players according to positions
- Tez No: 975121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, genç futbolcuların farklı pozisyonlarda sergiledikleri motorik özellikleri karşılaştırarak futbol performansını etkileyen temel unsurları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya Türkiye'de akademi liginde 16 yaş kategorisinde mücadele eden toplamda (n=30) erkek futbolcu gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Çalışmaya katılan futbolcular iki gruba (A ve B) ayrılarak testlere farklı günlerde gelmeleri istenmiştir. A grubuna 1. gün boy uzunluğu, vücut ağırlığı, 30 m sürat, sıçrama ve tekrarlı sprint testleri uygulanmıştır. 2. günde ise 505 çeviklik ve 30-15 IFT test protokolleri uygulanmıştır. B grubunun testleri A grubunda olduğu gibi 2 gün sürmüştür. Sıralama aynı şekilde tekrarlanmıştır. Futbolcuların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ (kg/m2) ölçümlerinin yanı sıra futbolcuların saha içerisinde yer aldıkları mevkilerin özelliklerine bağlı olarak motorik özelliklerin değerlendirilmesi için 30 metre hız, çeviklik, alt ekstremite bacak kuvveti, VO2max, dikey sıçrama ve anaerobik güç performans parametreleri testleri uygulanmış ve veriler analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin normallik dağılımının belirlenebilmesi için Shapiro-Wilk test uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesiyle birlikte 3 mevkinin performans parametrelerinin karşılaştırılmasında one way anova testi uygulanmıştır. Araştırmadaki verilerin analizi SPSS (24) paket programında yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre futbolcuların 30 metre hız, çeviklik, alt ekstremite bacak kuvveti, VO2max, dikey sıçrama, ortalama anaerobik güç ve relatif zirve güç değerlerinde mevkisel olarak anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak 16 yaş grubu genç futbolculara uygulanan araştırmanın bulgularının ortalama değerleri incelendiğinde savunma oyuncularının çeviklik, 30 m sürat, dikey sıçrama, bacak kuvveti, ortalama anaerobik güç, maksimum-minimum güç ve yorgunluk indeksi parametreleri orta saha ve hücum oyuncularının performansına göre gelişmiş olduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the basic elements affecting football performance by comparing the motoric characteristics exhibited by young football players in different positions. A total of (n=30) male football players competing in the academy league in Turkey in the 16-year-old category participated in this study voluntarily. The football players participating in the study were divided into two groups (A and B) and were asked to come to the tests on different days. Height, body weight, 30 m speed, jumping and repeated sprint tests were applied to group A on the 1st day. 505 agility and 30-15 IFT test protocols were applied on the 2nd day. The tests of group B lasted 2 days as in group A. The order was repeated in the same way. In addition to the height, body weight and BMI (kg/m2) measurements of the football players, 30-meter speed, agility, lower extremity leg strength, VO2max, vertical jump and anaerobic power performance parameter tests were applied to evaluate the motoric characteristics depending on the characteristics of the positions the football players were in on the field and the data were analyzed. Shapiro-Wilk test was applied to determine the normality distribution of the obtained data. One way anova test was applied to compare the performance parameters of 3 positions together with the normal distribution of the data. The analysis of the data in the study was done in SPSS (24) package program. According to the research findings, it was determined that there was no significant difference in the 30-meter speed, agility, lower extremity leg strength, VO2max, vertical jump, average anaerobic power and relative peak power values of the football players according to the position. As a result, when the average values of the findings of the research applied to the 16-year-old young football players are examined, it is revealed that the agility, 30-meter speed, vertical jump, leg strength, average anaerobic power, maximum-minimum power and fatigue index parameters of the defensive players have developed according to the performance of the midfield and attacking players.