Engin Geçtan'ın romanlarının tematik yönden incelenmesi
A thematic analysis of Engin Geçtan's novels
- Tez No: 908809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Psychiatry, Psychology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Engin Geçtan, Türk psikiyatrisine hizmet eden önemli bir hekimdir. Mesleğine yönelik akademik çalışmalarının yanı sıra edebiyat alanında da eserler üretmiştir. Bu çalışmada Engin Geçtan'ın kaleme aldığı Kırmızı Kitap (1993), Dersaadet'te Dans (1995), Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz? (1997), Kızarmış Palamutun Kokusu (2001), Tren (2004), Kuru Su (2008) ve Mesela Saat Onda (2012) isimli romanlarına tematik açıdan yaklaşılmaktadır. Çalışma, Engin Geçtan'ın kurmaca türündeki bütün eserlerini kapsamaktadır. Böylelikle yazarın edebî kişiliği tematik bir yaklaşımla sistematik bir biçimde ortaya konmaktadır. Tezin birinci bölümünde Engin Geçtan'ın hayatı, kişiliği ve sanata dair görüşleri incelenmiştir. Geçtan'ın roman yazarlığından önce psikiyatrist kimliği ve hayata bakış açısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmada roman özetleme tekniğine başvurulmamıştır. Roman içi alıntılar aracılığıyla anlatım desteklenmiştir. Romanlar değerlendirilirken öncelikle metinlerde ağır basan ortak temalar belirlenmiştir. Romanlarında üst kurmaca ve metinler arasılık gibi postmodern anlatım teknikleri kullanan yazar, içerik bağlamında modernist temalara yönelmiştir. Yalnızlık, yabancılaşma, iletişimsizlik, boşluk ve anlamsızlık, bunalım, kaygı, korku, öfke, değersizlik duygusu, utanç, bencillik, kaderle yüzleşme, özgürlük, inanç, günah, ölüm, hastalık, cinsellik, evlilik, annesizlik, aşk/sevgi, ihanet/intikam, kıskançlık, yolculuk, rüya, dans ve savaş temaları varoluşsal ve psikanalitik açıdan incelenmektedir. Romanlarda yer alan varoluşsal meseleler, varoluşçu felsefe çerçevesinde ele alınırken psikanalitik izler Engin Geçtan'ın etkisinde kaldığı Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung'un teorileri ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Engin Geçtan is an important figure who has made significant contributions to Turkish psychiatry. In addition to his academic work related to his profession, he has also produced literary works. This study examines Engin Geçtan's novels Kırmızı Kitap (1993), Dersaadet'te Dans (1995), Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz? (1997), Kızarmış Palamutun Kokusu (2001), Tren (2004), Kuru Su (2008), and Mesela Saat Onda (2012) from a thematic perspective. The study covers all of Geçtan's fictional works, systematically revealing his literary identity through a thematic approach. In the first section of the thesis, Engin Geçtan's life, personality, and his views on art are analyzed. An attempt is made to understand his outlook on life and his identity as a psychiatrist, which predates his role as a novelist. The study does not employ a summary technique for the novels. Instead, the analysis is supported by excerpts from the texts. While evaluating the novels, common dominant themes within the texts are identified. The author employs postmodern narrative techniques such as metafiction and intertextuality in his novels, yet his content leans toward modernist themes. Themes such as loneliness, alienation, communication breakdown, emptiness and meaninglessness, anxiety, fear, anger, feelings of worthlessness, shame, selfishness, confronting fate, freedom, faith, sin, death, illness, sexuality, marriage, motherlessness, love/affection, betrayal/revenge, jealousy, journeys, dreams, dance, and war are examined from existential and psychoanalytic perspectives. The existential issues in the novels are addressed within the framework of existentialist philosophy, while psychoanalytic traces are evaluated in light of the theories of Sigmund Freud and Carl Gustav Jung, both of whom influenced Engin Geçtan.