Yamulkizade Abdülaziz'in Osmanlı son dönemi hatıraları (Transkripsiyonu ve değerlendirmesi s. 1-30)
The memoirs of Yamulki-Zade Abdülaziz during the late Ottoman period (Transcription and evaluation, pages 1-30)
  1. Tez No: 908815
  2. Yazar: HEMİN OMAR AHMAD AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI ULUERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Abdülaziz Yamulki (1890-1981), Mekke'de doğmuştur. Babası tarihi kaynaklarda (Nemrut) Kürt Mustafa Paşa olarak geçen olumsuz eylem ve faaliyetleriyle Osmanlı son döneminin tanınmış bir devlet adamıdır. Yamulki ailesinin tek erkek evladı olan Abdülaziz, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yirmi yılında pek çok olaya tanık olmuş, tanık oldukları hadiseleri çok sonradan hatırat olarak kaleme almıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışından sonra bu aile ülkeyi terk etmiştir. Irak'a yerleşen Yamulki ailesi, burada kurulan çeşitli hükümetlerde diplomatik görevlerde bulunmuştur. Ele aldığım bu çalışmamızda Abdülaziz Yamulki, Osmanlı İmparatorluğu'nun son devri olaylarını hatırat şeklinde Osmanlı Türkçesiyle kaydetmeye çalışmıştır. Bu çalışma, Abdülaziz Yamulki'nin 65 sayfalık hatıratının 1-30 sayfa aralığının transkripsiyon ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. Bu sayfa aralığı II. Abdülhamid'in tahttan indirilmesine kadarki dönemi kapsar. Abdülaziz Yamulki, bu anılarında, çocukluk ve gençlik yaşamından söz etmenin yanı sıra, babası Mustafa Paşa Yamulki'nin özellikle İran'daki diplomatik çalışmalarından ve Osmanlı ordusu içindeki faaliyetlerinden söz etmektedir. Ayrıca, İstanbul'daki siyasi olayları da farklı açılardan ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Abdulaziz Yamulki (1890-1981) was born in Mecca. His father, who was recorded in history as (Nimrud) Kurd Mustafa Pasha, was a well-known statesman of the late Ottoman period with his negative actions and activities. Abdulaziz, the only male child of the Yamulki family, witnessed many events in the last twenty years of the Ottoman Empire and wrote down the events they witnessed as memoirs much later. After the collapse of the Ottoman Empire, this family left the country. The Yamulki family, who settled in Iraq, served as diplomats in various governments established there. In this study, Abdulaziz Yamulki tried to record the events of the late Ottoman Empire in Ottoman Turkish in the form of memoirs. This study consists of the transcription and evaluation of pages 1-30 of Abdulaziz Yamulki's 65-page memoir. This page range covers the period until Abdulhamid II was dethroned. In these memoirs, Abdulaziz Yamulki, in addition to talking about his childhood and youth, also mentions his father Mustafa Pasha Yamulki's diplomatic work, especially in Iran, and his activities within the Ottoman army. He also addresses political events in Istanbul from different perspectives.