Kamu güvenliği ve kalabalık yönetimi
Public safety and crowd management
  1. Tez No: 908816
  2. Yazar: BURAK KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kalabalık yönetimi, kalabalıkların kontrol altında tutulması, ortaya çıkabilecek olası olumsuz sonuçların öngörülerek gerekli tedbirlerin alınması ve istenmeyen kalabalıkların tekrar oluşmaması için gerekli yönetsel çalışmaların yapılması sürecidir. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş bir kalabalık yönetimi, insanların huzurlu bir hayat sürmelerinin temel şartıdır. Çünkü başarılı bir kalabalık yönetimi başta insanların güvenlik ihtiyacı olmak üzere diğer tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında doğrudan etkilidir. Kalabalık yönetimi, insanların güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürmeleri için bir gerekliliktir. Her kalabalığın olaya dönüşmesi veya insanların hayatlarını tehdit etmesi beklenemez. Ancak kalabalık içerisinde insanların kamu düzenini bozan eylemler sergilemeleri ve diğer insanların güvenliklerini tehlikeye atmaları daha kolaydır. Çünkü kalabalık içerisinde gerçekleşebilecek küçük bir olay, kısa süre içerisinde diğer insanların güvenliklerini tehdit edici bir seviyeye ulaşabilir. Bu durum kalabalık yönetiminin kamu güvenliği açısından bir gereklilik olduğunu ifade etmektedir. Kalabalık yönetimi ve kamu güvenliği ilişkisinin konu edinildiği bu çalışmanın temel amacı, kamu güvenliğinin sağlanması hususunda kalabalık yönetiminin etkisinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda etkili bir kalabalık yönetiminin kamu güvenliğinin sağlanmasındaki rolü tartışılmıştır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmanın birinci bölümünde, güvenlik ve kamu güvenliği kavramlarının neyi ifade ettiği, nitelikleri ve unsurlarının neler olduğu açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, kalabalık ve grup kavramları, kalabalık ve grupların özellikleri, kalabalık ve grup arasındaki ilişkilerin neler olduğu üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, kamu güvenliği ve kalabalık yönetimi ekseninde kamu güvenliğini bozan durumlar, olay ve toplumsal olay olguları ve olayın kamu güvenliğine dönüşmesi konuları ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise kamu güvenliği açısından etkin bir kalabalık yönetiminin gerçekleştirilmesi için nelerin yapılması gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Crowd management is the process of keeping crowds under control, taking necessary precautions by foreseeing possible negative consequences that may arise, and carrying out necessary administrative work to prevent unwanted crowds from reoccurring. Successfully implemented crowd management is the basic condition for people to live a peaceful life. Because successful crowd management is directly effective in meeting all other needs, especially people's need for security. Crowd management is a necessity for people to continue their lives in a safe environment. It is not expected for every crowd to turn into an incident or threaten people's lives. However, it is easier for people to exhibit actions that disrupt public order and endanger the safety of other people in a crowd. Because a small incident that may occur in a crowd can reach a level that threatens the safety of other people in a short time. This situation indicates that crowd management is a necessity in terms of public safety. The main purpose of this study, which examines the relationship between crowd management and public safety, is to reveal the effect of crowd management on ensuring public safety. For this purpose, the role of effective crowd management in ensuring public safety has been discussed. In this context, the first part of this study has explained what the concepts of security and public safety mean, what their characteristics and elements are. In the second part of the study, the concepts of crowd and group, the characteristics of crowd and groups, and the relationships between crowd and group have been emphasized. In the third part of the study, the situations that disrupt public safety, incidents and social incidents and the transformation of the incident into public safety have been discussed in terms of public safety and crowd management. In the last part of the study, what needs to be done to achieve effective crowd management in terms of public safety has been presented.