Balıkesir sanayi 1-2 nolu kavşakların SUMO ile kentsel hareketlilik analizi
Urban mobility analysis of Balıkesir industry intersections number 1-2 with SUMO
  1. Tez No: 908821
  2. Yazar: GÜLTEN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kentlerin hızlı ve plansız bir şekilde büyümesinden kaynaklı ulaşım sistemlerinde aksaklıklar yaşanmaktadır. Ulaşım sistemleri bireylerin yaşamlarının her alanında yer almaktadır. Bireylerin kentsel hareketlilikleri yaşam kalitesini etkilediğinden ulaşım yönetimi kritik bir öneme sahiptir. Tez çalışması kentin önemli kavşaklarından olan; Sanayi 1. Kapı ve 2. Kapı kavşaklarının, SUMO (Simulation Of Urban MObilty) Türkiye uyarlaması yazılımıyla mevcut trafik durumunu belli veri tabanında toplayarak modellemeyi hedeflemektedir. Kavşakların trafik akışları modelleyerek, performans değerleri, emisyon ve yakıt tüketim gibi sonuçlar değerlendirilecektir. Kavşaklardaki optimizasyon plan önerilerinde bulunarak sürdürülebilir kentsel hareketlilikler ortaya çıkmasında kılavuz olması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, SUMO Türkiye yazılımıyla belirlenen kavşakların kentsel hareketlilik analizi ve modellemesi incelenecektir. İncelenen modellemenin raporlarıyla kavşakların performans değerlendirmeleri analiz edilecektir. Kentsel hareketliliğin verimini optimize etmek üzerine kaynak olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are disruptions in transportation systems due to the rapid and unplanned growth of cities. Transportation systems are involved in every aspect of individuals' lives. Transportation management is of critical importance as urban mobility of individuals affects the quality of life. The thesis study is at one of the important intersections of the city; It aims to model the current traffic situation of Sanayi 1st Gate and 2nd Gate intersections by collecting them in a certain database with SUMO (Simulation Of Urban Mobilty) Turkey adaptation software. By modeling the traffic flows of the intersections, results such as performance values, emissions and fuel consumption will be evaluated. It is aimed to be a guide in the emergence of sustainable urban mobility by making optimization plan suggestions at intersections. In this study, urban mobility analysis and modeling of intersections determined by SUMO Turkey software will be examined. Performance evaluations of intersections will be analyzed with the reports of the examined modeling. It is intended to be a resource for optimizing the efficiency of urban mobility.