Mimar Sinan'ın şehircilik anlayışıyla Süleymaniye Külliyesi
Süleymaniye Kulliyesi with the approach of Mimar Sinan's urbanism
  1. Tez No: 908820
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR AYTOP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY GÜNDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez, Mimar Sinan'ın şehircilik anlayışını ve bu anlayışın Süleymaniye Külliyesi üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Osmanlı mimarisinin doruk noktası olan Mimar Sinan, Süleymaniye Külliyesi'ni tasarlarken, dönemin şehircilik prensipleri ve sosyo-kültürel ihtiyaçlarını nasıl bir araya getirdiğini inceler. Çalışma, Sinan'ın mimarlık kariyerinin zirvesi olan bu külliyenin, İstanbul'un kentsel dokusuna ve sosyal yaşamına olan katkılarını detaylı bir şekilde analiz etmektedir. Tez kapsamında, külliyenin mimari özellikleri, mekansal düzenlemeleri ve bu büyük yapı topluluğunun şehircilik anlayışına katkıları irdelenmiştir. Araştırma, tarihsel belgelere, mimari analizlere ve Sinan'ın diğer eserleriyle karşılaştırmalı değerlendirmelere dayanmaktadır. Sonuç olarak, tez Süleymaniye Külliyesi'nin, Mimar Sinan'ın şehircilik vizyonunun somut bir yansıması olarak Osmanlı şehircilik tarihindeki yerini ve önemini vurgulamaktadır. Sinan'ın şehircilik anlayışının, modern mimarlık ve şehircilik üzerindeki etkilerine dair önemli bulgular sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Mimar Sinan's urban planning approach and its implications on the Süleymaniye Complex. Considered the pinnacle of Ottoman architecture, Mimar Sinan integrated contemporary urban planning principles and socio-cultural needs in designing this complex. The study provides a detailed analysis of how the Süleymaniye Complex contributed to Istanbul's urban fabric and social life. The research is based on historical documentation, architectural analysis, and comparative evaluations with Sinan's other works. In conclusion, the thesis highlights the Süleymaniye Complex as a concrete manifestation of Mimar Sinan's urban vision, underscoring its significance in the history of Ottoman urbanism. The findings present significant insights into the impacts of Sinan's urban planning approach on modern architecture and urbanism.