Güney Hindistan'da İslâmiyet'in yayılışı
The spread of Islam in South India
  1. Tez No: 908834
  2. Yazar: AHAMMED ISHAC CHEMBIRIKA EBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde Müslüman nüfusun yoğun olduğu bölgelerden biri olmasına rağmen, Güney Hindistan bölgedesindeki İslâmlaşma süreci hakkında yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte İslâm'ın ortaya çıktığı Arap Yarımadası'na oldukça uzak bir mesafede bulunan Güney Hindistan coğrafyasına İslâm'ın ilk defa ne zaman ve nasıl ulaştığı, bu bölgede nasıl yaygınlık kazandığı ilim dünyasında büyük bir merak konusudur. Birinci bölümde Güney Hindistan'ın coğrafî yapısı, bu bölgenin İslâmlaşmasında önemli bir yere sahip olan limanları, siyasî ve sosyo-kültürel durumu incelenmiştir. Bu kısımda özellikle Güney Hindistan coğrafyasının sahip olduğu özelliklerin bu bölgenin İslâmlaşmasında sağladığı avantajlar tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde Güney Hindistan'a İslâm'ın girişi olayı ele alınmış ve bu olayın çeşitli açılardan değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu kısımda İslâm'ın Güney Hindistan'a giriş süreci hakkında farklı tarihçilerin ve araştırmacıların görüşlerine yer verilerek konu detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Kuşkusuz böyle farklı bakış açılarının bir araya getirilmesi, bu bölgenin tarihi ve kültürel evrimini daha iyi kavramamıza yardımcı olacaktır. Üçüncü ve son bölümdeyse Güney Hindistan'a İslâm'ın ulaşmasında deniz ticaret yollarının rolü ve İslâm'ın bu bölgeye ulaşmasıyla başlayan yayılma süreci ele alınmıştır. Deniz yoluyla gerçekleşen ticaret, Güney Hindistan'ın İslâm'la tanışmasında kilit oynamıştır. İslâm'ın Güney Hindistan'da bu dönemde nasıl yayıldığı konusu bu bölümde cevap aranan temel soruyu oluşturmuştur. Ayrıca Güney Hindistan'da İslâm'ın yayılış sürecinde kilit bir rol oynayan Sûfi hareketlerin etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sûfilerin öğretileri, mistik yaklaşımları ve toplumsal etkileşimleri, İslâm'ın bu bölgede benimsenmesinde nasıl etkili olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is one of the regions with a dense Muslim population today, research on the Islamization process in South India is quite limited. Nevertheless, there is great curiosity in the academic world about when and how Islam first reached the geography of South India, which is located at a considerable distance from the Arabian Peninsula where Islam originated, and how it became widespread in this region. In the first section, the geographical structure of South India, its ports which played a significant role in the Islamization of the region, and its political and socio-cultural situation are examined. This section specifically aims to identify the advantages provided by the geographical features of South India in the process of its Islamization. In the second section, the introduction of Islam to South India is discussed and evaluated from various perspectives. This part includes the views of different historians and researchers on the process of Islam's entry into South India, providing a detailed discussion of the topic. Undoubtedly, bringing together such diverse perspectives will help us better understand the historical and cultural evolution of this region. In the third and final section, the role of maritime trade routes in the introduction of Islam to South India and the subsequent spread of Islam in the region is examined. Trade conducted via sea routes played a crucial role in South India's initial encounter with Islam. This section seeks to answer the fundamental question of how Islam spread in South India during this period. Additionally, the impact of Sufi movements, which played a key role in the spread of Islam in South India, is analyzed in detail. The teachings of the Sufis, their mystical approaches, and their social interactions are explored to understand how they influenced the adoption of Islam in this region.