Orta Asya Türk devletlerinin Rusya federasyonu etkisinden uzaklaşma politikalarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the policies of Central Asian Turkish states to distance from the influence of the Russian federation
- Tez No: 908872
- Danışmanlar: PROF. DR. ASEM NAUŞABAYEVA HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) dağılmasından sonra, bölgedeki nüfuzunu korumaya devam eden Rusya, geniş Avrasya bölgesinde stratejik bir konuma sahip olan Orta Asya devletleriyle güçlü bağlar geliştirmiştir. Rusya Federasyonu'nun bölgedeki istikrarlı varlığı ve stratejik hedefleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri için önemli engeller oluşturmaktadır. Bu çalışma, Orta Asya'daki uluslararası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini incelemekte ve özellikle Orta Asya Türk devletlerinin Rusya Federasyonu'nun etkisini azaltmak için benimsedikleri politikalara odaklanmaktadır. Tez, mevcut dinamikleri anlamak için teorik bir çerçeve sağlamak amacıyla uluslararası ilişkilerdeki etki alanları kavramını inceleyerek başlamaktadır. Daha sonra Rusya Federasyonu'nun Orta Asya Türk devletleri üzerindeki önemli etkisi tarihi, ekonomik ve siyasi boyutları dikkate alınarak irdelenmektedir. Buna ek olarak tezde, söz konusu devletlerin Rus etkisine olan bağımlılıklarını azaltmak için kullandıkları çeşitli stratejileri araştırılmaktadır. Bu stratejiler ekonomik çeşitlendirmeyi, bölgesel ittifakları ve diplomatik manevraları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), Russia continued to maintain its influence in the region and developed strong ties with the Central Asian states that have a strategic position in the wide Eurasian region. The stable presence and strategic goals of the Russian Federation in the region pose significant obstacles for the Central Asian Turkic republics. This study examines the complex dynamics of international relations in Central Asia and focuses specifically on the policies adopted by the Central Asian Turkish states to reduce the influence of the Russian Federation. The thesis begins by examining the concept of spheres of influence in international relations in order to provide a theoretical framework for understanding current dynamics. Then, the significant impact of the Russian Federation on the Central Asian Turkish states is examined by taking into account its historical, economic and political dimensions. The thesis then explores the various strategies these states used to reduce their dependence on Russian influence. These strategies include economic diversification, regional alliances and diplomatic maneuvers.