Aynı güçteki iki ve dört tekerleği tahrikli traktörlerin çeki performansının belirlenmesi
Determination of towing performance of two and four-wheel drive tractors with the same power
  1. Tez No: 908944
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada aynı efektif motor gücüne sahip, aynı marka ve modelde olan tek çeker (T1) ve çift çeker (T2) iki traktörün çeki performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca, T2 traktörlerinin çift çeker özelliği pasif edilerek tek çeker modunda (T3) yeniden testleri yapılarak, sonuçlar iki traktör ve üç test üzerinden değerlendirilmiştir. Bu çalışmada üç farklı markada, altı traktör üzerinden toplam dokuz test, TAMTEST'e ait beton zeminden oluşan çeki deney pistinde, OECD Kod-2 standartlarında yapılmıştır. Test sonuçlarına göre T1, T2 ve T3 traktör gruplarının ortalama çeki kuvveti ve çeki gücü değerleri sırasıyla 11.26, 15.96 ve 12.65 kN ve 18.51, 23.37 ve 20.20 kW'tır. Her iki değer için T2>T3>T1 sıralaması elde edilmiştir. T1, T2 ve T3 traktör gruplarının ortalama özgül yakıt tüketim değerleri sırasıyla 425, 338 ve 382 g/kWh olup, en yüksek özgül yakıt tüketim değeri ortalamasına T1SL traktörü 468 g/kWh, en düşük özgül yakıt tüketim değeri ortalamasına T2DF traktörü 297 g/kWh ile elde etmişlerdir. Traktör gruplarının özgül yakıt tüketim ortalamalarına göre sıralaması T1>T3>T2 şeklinde elde edilmiştir. Bu çalışma sonunda dört tekerlekten tahrikli bir traktörün, aynı efektif motor gücüne sahip eşdeğer tek çeker traktöre karşı güç ve iş başarısı desteklenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, towing performance evaluations of two tractors with the same effective engine power, same make and model, single-wheel drive (T1) and double-wheel drive (T2) were carried out. In addition, the double-wheel drive feature of the T2 tractors was disabled and re-tested in single-wheel drive mode (T3) and the results were evaluated over two tractors and three tests. In this study, a total of nine tests on six tractors of three different brands were carried out in TAMTEST's towing test track consisting of a concrete floor in accordance with OECD Code-2 standards. According to the test results, the average towing force and towing power values of T1, T2 and T3 tractor groups are 11.26, 15.96 and 12.65 kN and 18.51, 23.37 and 20.20 kW, respectively. For both values, the order of T2>T3>T1 was obtained. The average specific fuel consumption values of T1, T2 and T3 tractor groups were 425, 338 and 382 g/kWh, respectively, and the highest specific fuel consumption value average was obtained by T1SL tractor with 468 g/kWh and the lowest specific fuel consumption value average was obtained by T2DF tractor with 297 g/kWh. The ranking of tractor groups according to specific fuel consumption averages was obtained as T1>T3>T2. Translated with DeepL.com (free version)This study supported the power and work performance of a four-wheel drive tractor against an equivalent single-wheel drive tractor with the same effective engine power.