Effects of dynamic environment mapping in mobile augmented reality on material perception
Mobil artırılmış gerçeklikte dinamik çevre haritalamanın materyal algısına etkileri
  1. Tez No: 908949
  2. Yazar: MURAT CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ABDULLAH BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Artırılmış Gerçeklik popülerleştiğinden beri insanların dikkatini önemli ölçüde çekmiştir. Gerçekçiliği koruyarak sahneleri daha fazla bilgi ile görme olanağı Artırılmış Gerçekliğin üstün taraflarından biridir. Bunula birlikte, bir sahneye eklemeler yaparken gerçekçiliği korumak aşılması oldukça büyük bir zorluktur. Yansımalar, ışıklandırma, ve gölgelendirme eklemeler yapılırken dikkat gösterilmesi gereken alanlardan bazılarıdır, aksi takdirde yapılan eklemeler gerçekçi olmayan bir şekilde görünebilir ve deneyime büyük ölçüde zarar verebilir. Yansımalar ve gölgelendirme gerçekçiliği iyileştirmek için üzerine çalışılabilecek bir alandır, aynı zamanda bu alanda yapılan iyileştirmeler mateyal algısını iyileştirmeye de yardımcı olur. Artırılmış Gerçeklikte olası yansıma ve materyal algılama problemlerine bir çözüm yolu olarak yaygın olarak ön ve arka kamerası bulunan mobil cihazlarda kullanılabilecek bir dinamik çevre haritalama metodu sunulmuştur. Aynı zamanda önerilen metodun gerçekçilik ve yüzey materyallerinin algılanması üzerindeki etkilerini değerlendirmek için dikkatlice seçilmiş çevre haritası ve materyal çeşitliliğine sahip kapsamlı bir kullanıcı testi yapılmıştır. Bunun yanında, çevre haritasının gerçek ortama göre uyumluluğunun etkileri de araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları dinamik çevre haritası eklemenin algılanan gerçekliği iyileştirdiğini ve yüzeylerin parlaklık algısını yükselttiğini gösteriyor. Bu sonuçlar özellikle mobil Artırılımş Gerçeklikte yansıtıcı yüzeylerin gösterimini geliştirmede önemli bir potansiyele işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Augmented Reality has caught the attention of people significantly since its rise in popularity. The possibility to view a scene with extra information while maintaining realism is an outstanding aspect of Augmented Reality. However, preserving realism while augmenting a scene presents a considerable challenge to overcome. Reflections, lighting, and shading are a few of the areas where care needs to be taken for augmentations, otherwise, they can look unrealistic and they can significantly ruin the experience. In order to improve realism, one area that can be worked on is more realistic shading and reflections which also helps a better material perception. As a way to solve the possible problems with reflections and material perception in Augmented Reality, we present a dynamic environment mapping method for use with common mobile devices with front and back-facing cameras. We also conduct a comprehensive user experiment to assess the effect of the proposed method on the realism and the perception of surface materials using a carefully selected variety of environment maps and materials. We also investigate the effect of consistency of the environment map with regards to the real environment. Our findings reveal that incorporating dynamic environment maps enhances perceived realism and elevates the perception of surface glossiness. This suggests significant potential, particularly for enhancing the presentation of specular surfaces within mobile Augmented Reality environments.