A model to utilize emerging ICT for revitalizing under-valued public open spaces in urbanscape: Investigating spatial video projection
Kentsel peyzajda değeri bilinmeyen kamusal açık alanların canlandırılmasında gelişmekte olan BİT kullanımına dair bir model: Mekansal video projeksiyon incelemesi
- Tez No: 840555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYÇİM TÜRER BAŞKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma mekansal planlama ve tasarım sorunlarına işaret etmek amacıyla, çağdaş kentsel peyzajlarda ortaya çıkan gelişen Bilgi ve İletişim Teknolojilerini (g-BİT) kullanma ile ilgili tartışmaya katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte, sürdürülebilirlik hedefleri ve akıllı şehir çalışmaları ile de uyumludur. Bu çalışmada, g-BİT, hem mevcut olan bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmekte olan bir yöntemle kullanımı, hem de henüz tam potansiyeline ulaşmamış yeni ortaya çıkan bir BİT olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmanın irdelemekte olduğu kentsel mekansal konu, yeterince değeri bilinmeyen kamusal açık alanlardır (DBKAA). Çalışmanın araştırdığı özel g-BİT ise Mekansal Video Projeksiyondur (MVP). Çalışma MVP'yi DBKAA'ı yeniden canlandırmak için potansiyel bir araç olarak incelemektedir. Bu çalışmada“urbanscape”terimi ise kentsel peyzajı tanımlamak için kullanılmıştır.. Bu çalışmada, DBKAA terimi, iyi fiziksel durumlarına rağmen kültürel, sosyal, fonksiyonel veya tarihi nedenlerle terk edilmiş veya ihmal edilmiş kentsel kamusal açık alanları ifade etmektedir. Bu alanların bozulması, insanların giderek onları yeterince veya doğru kullanmamasına neden olmuştur. DBKAA; çevresel, sosyal, ekonomik ve estetik yönler dahil olmak üzere kentsel peyzajların genel kalitesini tehdit etmektedir. Değeri bilinmeyen kamusal açık alanlar her ne kadar zarar verici etkilere sahip olsa da bu alanların yeniden canlandırılması sürdürülebilir kentleşmeye katkıda bulunabilmektedir. Bu alanların yeniden canlandırılması, kaliteli kentsel kamusal alanların temini açısından önceliklidir. Mekansal video projeksiyonu (MVP), etkileyici deneyimler sağlamak için bir yüzey veya alan üzerinde video yansıtma işlemi yapan bir dijital bilgi ve iletişim teknolojisidir. Bu teknikle etkileşimli kamusal sanat uygulamaları ya da dinamik, ilgi çekici bilgi ve veri gösterimleri oluşturulması mümkündür. DBKAA'nın yeniden canlandırılması bağlamında, MVP'nin yer hissi yaratması, görsel çekiciliği artırması ve insanları çekmesi beklenmektedir. Bu araştırma karma bir metodoloji kullanarak, kapsamlı bir teorik, analitik ve pratik çerçeve sunmaktadır. Bu durum, sadece bu çalışmada tartışılan mekansal sorun olan DBKAA ve teknoloji olan MVP'ye fayda sağlamayacak, aynı zamanda kentsel peyzaja dair mekansal tasarım ve planlama konularını ele almak için g-BİT müdahalesinin koşullarını irdeleyecek ve gelecekteki araştırmalara da bir temel oluşturacaktır. Bu araştırmanın ilk temel bileşeni, şehirlerdeki yeterince değeri bilinmeyen kamusal açık alanların önemini farkına varmaktır. Bu alanlar, çağdaş şehirlerin kentsel peyzajını, dolayısıyla günlük yaşamları iyileştirme potansiyeline sahiptir. Bu mekanların potansiyellerini ortaya çıkarmak için, onları özelliklerine dayalı olarak tanımlamak ve yeniden canlandırmak gerekmektedir. Çeşitli özellikleri bünyesinde barındırmakta olan bir kamusal açık alanın, bir toplum tarafından yeterince değerli görülmezken, başka bir toplum tarafından değerli kabul edilebilmesi mümkündür. Bu bağlamda, araştırmanın bir çalışma alanı üzerinden geliştirilmesi kararlaştırılarak, çok ölçekli bir kurguda, İstanbul'un kent ölçeği seviyesinden kentin içerisindeki belirli bir alana Haliç'e odaklanılmıştır. Bu tez temel olarak makale formatında hazırlanmış olmakla birlikte araştırmanın akışını iyileştirmek amacıyla hibrit formatta tasarlanmıştır. Tezde yayınlandıkları haliyle üç dergi makalesi yer almaktadır (3, 5 ve 6. bölümler), 2 ve 4. bölümler bir makale önerisi, 8. bölüm de bir diğer makale önerisini şekillendirmektedir. Bölüm 7.1 ve Ek A iki adet yayınlanmış bildiriye ev sahipliği yapmaktadır. Kullanılan hibrit format nedeniyle yayınlanmış makale formatında olmayan bölümlerin başında; ilgili bölümün amaçlarını, kullanılan yöntemleri, yayın durumunu ve bu bölümün ait olduğu çerçeveyi içeren bir kısıma yer verilmesi uygun bulunmuştur. Bu araştırmanın amacına bağlı olarak kurguladığı model; teorik, analitik ve pratik bir çerçeve içermektedir. Buna göre tez üç aşamaya ayrılmaktadır: (1) Araştırmanın üç temel ayağının belirlenmesi ve ilişkilendirilmesi ve araştırma konusunun uluslararası araştırma ortamındaki yerinin tespiti; (2) Araştırma konusuna ilişkin olarak Mekansal Video Projeksiyona kapsamlı bir bakış ve (3) Çalışma alanı (İstanbul - Haliç) bazlı çerçeve tasarımın şekillendirilmesini takiben karar destek aracına varan çok ölçekli bir kurguda geliştirilmesi. Bu aşamalarınher biri birkaç bölümden oluşmakta olup bölümler, Bölüm 1 Giriş'ten sonra yer almaktadır. Teorik çerçeve birinci ve ikinci aşamaları içermekte iken. analitik ve pratik çerçeve ise üçüncü aşamayı içermektedir. Teorik çerçeve, aşama-1: Bölüm 2 ve Bölüm 3'ü içerir. Bölüm 2, araştırmanın üç ana ayağı olan Kamusal Açık Alanlar, Kamusal Açık Alanlar'ın yeniden canlandırılması ve MVP teknolojisini tanımlamaktadır. Bu bölümde aynı zamanda bu ayaklar arasındaki bağlantılar da incelenmektedir. Ayrıca, araştırma konusuyla potansiyel olarak ilgili olabilecek olan, daha önceden tartışılmış teknolojileri ve terimleri de açığa çıkarmaktadır. Bu bölümün son kısmı, MVP'nin başarılı yer kriterleri modeli kapsamında geliştirebileceği parametreleri ortaya koymaktadır. 3. Bölüm, bibliyometrik analize dayalı olarak, tez çalışması kapsamında ele alınan araştırma konusunun uluslararası araştırma ortamında nereye uyduğunu keşfetmektedir. Teorik çerçeve, aşama-2: Araştırma konusu bağlamında Mekansal Video Projeksiyonuna kapsamlı bir bakış sağlamakta olan 3 bölümü içermektedir. İlgili bölümler; Bölüm 4, Bölüm 5 ve Bölüm 6'dır. Bölüm 4, dört alt bölüm içermektedir. İlk bölüm, mekansal video projeksiyonu hakkında ön bilgi sağlar. Sonraki bölümlerde MVP'nin kısa geçmişi, sanallık-gerçeklik sürekliliği, mekansal video projeksiyon kurulumunun gerçekleştirilme sürecini takiben MVP'nin mimarlık ve şehir ölçeğinde uygulamalarını tartışmaya açmaktadır, Kamusal Açık Alanlar'ın yeniden canlandırılması için MVP'nin kullanılmasındaki potansiyeller ve zorluklar ele alınarak önceki araştırma ve uygulamalara bağlı olarak incelenen ana modeller sunulmaktadır. Bölüm 5, Drone Tabanlı Mekansal Video Projeksiyon modelinini tanıtırtken,. Bölüm 6 Pedal Mekansal Video Projeksiyon Model'ini ele almaktadır. Analitik ve pratik çerçeve, aşama-3: İstanbul – Haliç vaka incelemesini baz alarak bir araştırma çerçevenin tasarımını ve geliştirilmesini içermektedir. Bölüm 7, ve Bölüm 8'de tezin bu aşaması tartışılmaktadır. 7. Bölümde İstanbul'un kentsel yaşam kurgusu içerisinde MVP teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen önceki uygulamalar tartışılmaktadır. Ayrıca, bu bölüm kentte yaşayanların kentsel ortamlarda bu tür teknolojileri kabul etme eğilimini irdelemektedir. Bu bölümün takip eden alt bölümleri; İstanbul'un kentsel peyzajındaki DBKAA'nın özelliklerini tanımlamakta, DBKAA'nın oluşumunun temel şekillerini ve MVP teknolojisinin bu alanları iyileştirmek için nasıl dahil olduğunu göstermektedir. Bölüm 8, İstanbul'un Haliç bölgesinde yer almakta olan DBKAA ve MVP tarafından yeniden canlandırılmaya uygun olanları belirlemek için CBS-tabanlı bir karar destek aracı geliştirmektedir. Bu bölüm üç alt bölüm içermektedir. Birinci alt bölüm DBKAA'nın parametrelerinin tanımlanması ve değerlendirilmesini içermektedir. İkinci alt bölümde CBS-tabanlı analiz süreci açıklanmaktadır. Üçüncü alt bölüm, CBS uygulaması ile Haliç bölgesindeki DBKAA'ı ve MVP tarafından yeniden canlandırılma potansiyeli olanları ortaya çıkarmaktadır. 9. Bölüm, sürecin temel sonuçlarıyla biterken aynı zamanda bu tez araştırmasının sonucunda ortaya çıkan model - yaklaşımı yorumlamaktadır. Bu tezin sunduğu disiplinler arası ve çok ölçekli model - yaklaşım, dijital teknolojiler aracılıyla kentsel yaşamın iyileştirilmesine yönelik gelecekteki araştırma ve uygulamalara temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
As the 21st century unfolds, there is a chaotic interaction between rapid urban development, emerging information, communication technologies (e-ICTs), and natural dynamics. In the last decade, digital technologies have advanced at an unprecedented pace, reflected in contemporary cities' spatial experience. In addition, due to the COVID-19 pandemic, serves as a catalyst for digital e-ICTs interventions in daily life, the dependence on digital mediums in communications between people increased in a noticeable way. Hence, there is a need for an update in spatial planning and design approaches. Accordingly, this study aims to provide an approach (model) for utilizing e-ICT to deal with contemporary spatial planning and design issues. This thesis addresses the existence of a considerable number of neglected, under-valued public open spaces (UVPOSs) within densely populated urban environments. These spaces are used well below their carrying capacities despite being in good physical condition. UVPOS threatens urbanscape quality, including its environmental, social, economic, and aesthetic aspects. Even though UVPOS can have destructive effects, revitalizing these spaces can contribute to sustainable urbanization. To find quality urban public spaces in today's dense cities, UVPOS revitalization is considered a priority. In the context of UVPOS, a particular existing and developing digital e-ICT called spatial video projection (SVP) is investigated as a potential tool for revitalizing UVPOS. Spatial video projection covers digital information and communication technology that uses video projection on a surface to provide immersive experiences. In this study, e-ICT is defined as either existing information and communication technologies (ICTs) used in an emerging manner or emerging technologies that have not yet reached their maximum potential. A public open space with certain characteristics may be viewed as under-valued by a specific society but not by another. Therefore, this research focuses on a particular area of study. It descends from the city scale of Istanbul to a specific area of the Golden Horn. This research aims to provide a model that involves a theoretical, analytical, and practical framework. Accordingly, the thesis is divided into three phases: Phase 1: Identifying and linking the research's three main pillars UVPOS, UVPOS revitalization, and SVP (Chapter 2), and locating the research topic in the international research landscape (Chapter 3). Phase 2: Providing a comprehensive insight into Spatial Video Projection relevant to the research topic (Chapter 4). This also includes SVP models that have potential for UVPOS revitalization which are drone-based SVP and the mobile pedal SVP (Chapters 5 and 6). Phase 3: designing and developing a multi-level analysis and decision support making framework to examine the study area (Istanbul - Golden Horn) (Chapters 7, and 8). The theoretical framework consists of phase one and phase two. The analytical and practical framework consists of phase three. In this regard, a mixed methods approach includes quantitative and qualitative methods used to achieve the objective of each chapter. For the first and second phases, a systematic literature review, bibliometric analysis, and a guided extensive search were conducted. For the third phase, an extensive guided search, open-ended interviews, questionnaires, and a multi-criteria analysis benefitting from ArcGIS were implemented. This thesis is designed in a hybrid format. Some chapters consist of published articles, while the others are in a normal chapter format. A sum of five articles were published based on this thesis topic. There are three articles that were accepted in peer-reviewed academic journals classified as Q1, Q2, and Q3. Chapters 3, 5, and 6 represent these articles. There is a minimum of two articles that also will be sent for peer review soon. One article is formulated from chapters 2 and 4 and ready to be sent for peer review. The other ones are from chapters 7 and 8; the work on them is in progress. The first section of chapter 7 represents a conference paper. Another conference paper also based on this thesis was published and it is included in Appendix A. Details about each published article are mentioned in each chapter. A project based on the current thesis gained the opportunity for implementation in an official event called“Kamusal Alanda Dijital Sanat”The organizers of this event are the Istanbul Planning Agency, Istanbul Metropolitan Municipality, and the Amberinteractive platform. This project is explained in chapter 7, section 7.2.2. In its overall composition, this thesis provides a comprehensive approach to studying an e-ICT for revitalizing UVPOS within a specific study area. It also develops processes for forthcoming use as in chapter 3 and chapter 8. Chapter 3 provides a distinct bibliometric step-by-step guide to locate an emerging topic in the landscape of international literature. Chapter 8, however, provides a process to develop a decision support tool to identify UVPOS and those that are suitable for revitalization by SVP for the case of Golden Horn. The process provided by this chapter can be used to develop a similar decision-support tool for other case studies. The model (approach) provided by this thesis lays a foundation for future research and practices. This thesis is practice-led in its nature, and it contributes to the debate surrounding smart cities and sustainable developments.