Lomber mikrodiskektomi uygulanan hastalarda bipolar ile faset denervasyonunun erken dönem aksiyel bel ağrısına etkisinin değerlendirilmesi
An assessment of the efficacy of open facet joint denervation using bipolar cautery in decreasing early postoperative back pain within lumbar microdiscectomy patients
- Tez No: 909007
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lomber disk herniasyonu sebebi ile opere edilen hastalara lomber mikrodiskektomiye ek olarak aynı seansta perioperatif bipolar ile açık faset denervasyonu uygulanmasının postoperatif erken dönem aksiyel bel ağrısını azaltmada etkili olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Nisan-Eylül 2023 tarihlerinde kliniğimizde lomber disk herniasyonu sebebi ile opere edilen 40 hasta dahil edilmiştir. Hastalar randomize olarak 20 hasta sadece lomber mikrodiskektomi yapılan grup ve 20 hasta lomber mikrodiskektomiye ek olarak açık faset denervasyonu yapılan grup olmak üzere 2 ayrı grup şeklinde belirlenmiştir. Bu 2 gruptaki tüm hastalar bel ağrısı şiddeti açısından preoperatif ve postoperatif 1,15,30. Günlerde Vizuel Analog Skala (VAS) ile ve yine preoperatif, postoperastif 15,30. Günlerde Oswestry bel ağrısı skalası ile değerlendirilmişlerdir. Bulgular: Çalışmadaki 40 kişinin cinsiyet dağılımı 17 (%42.5) kadın, 23 (%57.5) erkek şeklindeydi. Çalışmaya dahil edilen toplam hastaların yaş ortalaması 45.1±10.1 idi. Sadece klasik mikrodiskektomi yapılan hasta grubu ile mikrodiskektomiye ek olarak açık faset denervasyonu yapılan grupların yaş ortalaması da 45.1 olarak bulundu. Vücut kitle indeksi 30'un altında olan 28(%70) hasta, 30 ve üstünde ise 12(%30) hasta vardı. Mikrodiskektomi ve Mikrodiskektomi+açık faset denervasyonu gruplarında vücut kitle indeksi (VKİ) yönünden dağılım 30'un altında olan 14(%70), 30 ve üstünde 6(%30) hasta şeklindeydi Lomber disk hernisi seviyelerine bakıldığında 2(%5) hastanın L2-3, 26(%65) hastanın L4-5 ve 12(%30) hastanın L5-S1 seviyelerinde lomber disk herniasyonu vardı. Sadece mikrodiskektomi yapılan gruptaki herniasyon seviyelerine göre hastaların dağılımı ise L2-3'te herniasyonu olan 2 (%10), L4-5'te herniasyonu olan 13 (%65), L5-S1'de herniasyonu olan 5 (%25) hasta şeklindeydi. Mikrodiskektomiye ek olarak açık faset denervasyonu yapılan grupta lomber disk hernisi 13(%65) hastanın L4-5 seviyesinde, 7(%35) hastanın L5-S1 seviyesindeydi. Kontrol grubu ve işlem grubunun her ikisinde de hastaların bel ağrısı şiddetleri Vizuel Analog Skala ve Oswestry bel ağrısı skalası ile değerlendirildiğinde, hastaların bel ağrıları preoperatif döneme göre zamanla azalarak devam etmiş olup bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to examine the efficacy of open-facet joint denervation using bipolar cautery at the same session with microdiscectomy in patients undergoing surgery for lumbar disc herniation. The primary goal is to determine whether this approach effectively reduces early postoperative axial back pain. Materials and Methods: The present investigation comprised a sample of 40 patients who underwent surgical intervention for herniated lumbar disc at our clinic throughout the period spanning from April to September 2023. The participants were randomly assigned to two distinct groups, with one group including 20 individuals who only underwent lumbar microdiscectomy, and the other group consisting of 20 individuals who underwent open facet denervation in conjunction with lumbar microdiscectomy. All patients in both groups underwent assessment using the Visual Analog Scale (VAS) just before surgery, as well as on the 1st, 15th, and 30th days post-surgery. Additionally, the Oswestry Disability Index was administered to patients just before surgery, on the 15th day, and on the 30th day following the operation. Results: The study consisted of 40 participants, with a gender distribution of 17 (42.5%) female and 23 (57.5%) male individuals. The mean age for both the control group and the treatment group was 45.1. Out of the total number of patients, 28 individuals (70%) had a body mass index (BMI) below 30, while 12 individuals (30%) had a BMI equal or higher than 30. In both the treatment group and the control group, there were 14 patients (70%) with a body mass index below 30, while 6 patients (30%) had a body mass index of 30 or above. A total of 2% of patients exhibited lumbar disk herniation at the L2-3 level, whereas 26% had herniation at the L4-5 level, and 12% had herniation at the L5-S1 level. The present study observed that among the patients who underwent lumbar microdiscectomy, the distribution of lumbar disc herniation was as follows: 2 individuals (10%) had herniation in the L2-3 region, 13 individuals (65%) had herniation in the L4-5 region, and 5 individuals (25%) had herniation in the L5-S1 region. In the group undergoing open facet denervation with bipolar cautery in conjunction with microdiscectomy, it was shown that 65% of patients had a lumbar disk hernia at the L4-5 level, whereas 35% of patients had the hernia at the L5-S1 level. The severity of low back pain in both the control group and the treatment group was assessed using the Visual Analog Scale and the Oswestry Disability Index. Over time, there was a statistically significant decrease in low back pain compared to the preoperative period.