Sezaryen sonrası geç postpartum dönemde uygulanan akupresurun sırt ağrısına etkisi
The effect of acupressure applied in the late postpartum period after cesarean section on back pain: A randomized controlled study
  1. Tez No: 909023
  2. Yazar: MÜKERREM ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA DİLEK AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma, geç postpartum dönemde uygulanan akupresurun sezaryen sonrası sırt ağrısına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Deneysel tipteki randomize kontrollü çalışma Haziran 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında, Kocaeli Kandıra İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Kandıra Merkez Aile Sağlığı Merkezi'nde, aile hekimliği birimlerinde yürütüldü. Çalışmanın evrenini Kandıra Merkez Aile Sağlığı Merkezi'nde aile hekimliği birimlerine kayıtlı sezaryen doğum gerçekleştiren, sırt ağrısı yaşayan, primipar ve multipar, geç postpartum birinci hafta ve dördüncü haftada olan katılımcılar oluşturdu. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde G-Power 3.1.9.2 programı kullanılmış olup olası veri kayıpları öngörülerek toplamda 70 katılımcı dahil edildi. (Akupresur grubu 35 katılımcı, kontrol grubu 35 katılımcı). Çalışmanın verileri araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatür çerçevesinde hazırlanan“Katılımcı Bilgi Formu, Sırt Ağrısının Değerlendirildiği VAS (Visual Analog Scale), McGill Ağrı Anketi (Kısa Form), Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde, IBM SPSS Statistic 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı. Bulgular: Deney ve kontrol grubu sosyo-demografik ve obstetrik özellikler bakımından birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to examine the effect of acupressure applied in the late postpartum period on back pain after cesarean section. Method: The experimental type randomized controlled study was conducted between June 2023 and November 2023 in family medicine units at Kandıra Central Family Medicine Center affiliated with Kocaeli Kandıra District Health Directorate. The population of the study consisted of participants registered in the family medicine units at Kandıra Central Family Medicine Center, who had a cesarean section, had back pain, were primiparous and multiparous, and were in the first and fourth weeks of postpartum. G-Power 3.1.9.2 program was used to determine the sample of the study, and a total of 70 participants were included, anticipating possible data loss. (Acupressure group 35 participants, control group 35 participants). The data of the study were collected using the“Participant Information Form, VAS (Visual Analog Scale for Evaluation of Back Pain), McGill Pain Questionnaire (Short Form), Informed Volunteer Consent Form”prepared by the researcher within the framework of the literature on the subject. IBM SPSS Statistic 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program was used to analyze the data. Findings: The experimental and control groups were similar to each other in terms of socio-demographic and obstetric characteristics (p>0.05).