Effect of engineering bedrock depth on site-specific response analysis
Mühendislik kayası derinliğinin sahaya özel tepki analizlerine etkisi
- Tez No: 909093
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada amacımız anakaya derinliğinin sahaya özel tepki analizlerine etkisini incelemektir. Sahaya özel yapılan analizlerde anakayanın 30, 60, 90 ve 120 metre derinliklerde olduğu dört farklı zemin profili modellenmiştir. TBDY 2018'e uygun olarak 11 adet deprem kaydı seçimi PEER NGA Veri Bankası aracılığıyla yapılmıştır. Seçilen deprem kayıtları deprem büyüklüğü, fay tipleri, faya olan mesafe, (Vs)30 değerleri ve kaynak mekanizmasına göre sınırlandırılmaktadır. Tasarım spektrumuna yakın değerlerde elde edilen deprem kayıtları TBDY 2018'e uygun olarak basit ölçeklendirme metodu ile ölçeklendirilmiştir. Yerel zemin koşulları dikkate alınarak yapılan sahaya özgü zemin davranış analizleri DeepSoil v7 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Taban kayasında oluşan depremlerin yüzeye aktarılması için yapılan tek boyutlu zaman tanım alanında lineer olmayan zemin tepki analizi sonucunda tepki spekturumu oluşturulmuştur. Her bir zemin profili için General Quadratic/Hyperbolic (GQ/H) Model ve Modified Konder-Zelasko (Modified KZ) Hyperbolic Model verileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim is to examine the effect of bedrock depth on site-specific response analyses. In site-specific analyses, four different soil profiles with bedrock depths of 30, 60, 90, and 120 meters were modeled. In accordance with TBDY 2018, 11 earthquake records were selected through the PEER NGA Database. The selected earthquake records are constrained by earthquake magnitude, fault types, distance to the fault, (Vs)30 values, and source mechanism. The earthquake records obtained with values close to the design spectrum were scaled using a simple scaling method in accordance with TEC 2018. Site-specific soil behavior analyses, considering local soil conditions, were conducted using DeepSoil v7 software. The response spectrum has been generated as a result of a one-dimensional time-domain nonlinear soil response analysis conducted to transfer earthquakes originating in the bedrock to the surface. For each soil profile, the General Quadratic/Hyperbolic (GQ/H) Model and the Modified Kondner-Zelasko (Modified KZ) Hyperbolic Model data were compared.