Melaleuca alternifolia (maiden & betche) cheel uçucu yağının bi̇yotransformasyonu ve bi̇yoakti̇f metaboli̇tleri̇
Biotransformation of melaleuca alternifolia (maiden & betche) cheel essential oil and evaluation of bioactive metabolites
- Tez No: 909137
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri nedeniyle son yıllarda çok sayıda kozmetik preparatın etken maddesi olan çay ağacı uçucu yağı (Tea Tree Oil) ticari olarak temin edilerek 15 farklı fungus türü ile mikrobiyal transformasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş ve oluşan yeni metabolitlerin antioksidan, antibakteriyel, antikandidal etkileri ortaya konulmuştur. Çay ağacı uçucu yağının yüksek verimlerle dönüşümünü katalizleyen Aspergillus terreus var. africanus, Penicilium italicum var. italicum, Fusarium culmorum ve Alternaria eureka fungusları ile 10 metabolit elde edilmiştir. 3 metabolitin yapıları spektroskopik yöntemler ile aydınlatılarak disk difüzyon, biyootografi ve standart sıvı mikrodilüsyon yöntemleri ile antibakteriyel ve antikandidal etkileri belirlenmiştir. Biyotransformasyon sonucu elde edilen p-mentan-1,2,4-triol'ün ve diğer hidroksil türevi metabolitlerin, özellikle bazı Candida türlerine karşı çay ağacı yağı ile ana bileşenleri olan terpinen-4-ol ve γ-terpinenden daha güçlü inhibe edici etkiler sergilediği (MİK, 312 μg/mL ) bu çalışma ile ilk kez gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tea Tree Oil (TTO) has been used more frequently as a primary active ingredient in dermatological and cosmetic formulations because of its well-known antibacterial and antifungal qualities. This oil was purchased commercially and used in 15 different fungus species' microbial biotransformation experiments. The synthesized new metabolites were demonstrated to exhibit antioxidant, antibacterial, and anticandidal effects. Fungal species such as Aspergillus terreus var. africanus, Penicillium italicum var. italicum, Fusarium culmorum, and Alternaria eureka were used to catalyze the TTO transformation with high efficiency, producing 10 different metabolites. 3 metabolites were structurally clarified in this study by the use of spectroscopic techniques. These metabolites' antibacterial and antifungal qualities were evaluated using disk diffusion, bioautography and standard liquid microdilution methods. The biotransformation process produced p-menthane-1,2,4-triol and other hydroxylated derivative metabolites, which were shown in this study to have considerably greater inhibitory effects than terpinen-4-ol and γ-terpinene, the main constituents of tea tree oil (MIC, 312 μg/mL).