Bitki büyümesini teşvik edici rizobakteriler (PGPR) ile domates tohumlarında film kaplama tekniğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the film coating technique on tomato seeds with plant growth-promoting rhizobacteria (PGPR)
  1. Tez No: 909170
  2. Yazar: BURCU SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ELTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Domates, hem taze hem de işlenmiş olarak dünya çapında yaygın şekilde tüketilmektedir. Ancak, domates yetiştiriciliği sırasında karşılaşılan bakteriyel ve fungal hastalıklar, üretim verimliliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Artan domates talebi, verim artırıcı uygulamaların önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, verim artışını desteklemek için bitki büyümesini teşvik eden rizobakterilerin (PGPR) kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. PGPR'ler, kök bölgesinde hastalıklara karşı koruma sağlamakta ve büyümeyi teşvik etmektedir. Bu bakteriler, fitohormon üretimi, fosfat çözündürme, antibiyotik ve siderofor sentezi gibi mekanizmalarla bitki büyümesini artırır. Gerçekleştirilen çalışmada, dört farklı domates tohum çeşidi kullanılarak, PGPR özelliği taşıyan Bacillus subtilis suşlarıyla kaplama yapılmıştır. Tohumlar, optimize edilmiş sodyum aljinat ve pektin çözeltisi ile kaplanmış ve çeşitli stres koşulları altında çimlenme oranları ile kaplama sonrası tutunan bakteri sayıları incelenmiştir. Sonuç olarak, kaplanmış tohumlarda çimlenme oranları %18-25 artış gösterirken, kök, hipokotil ve epikotil uzunluklarında %65 oranında bir gelişme kaydedilmiştir. SC-2121-Zenitt çeşidi, en yüksek mikroorganizma tutunmasını sağlamış ve istatistiksel olarak anlamlı bir çimlenme farkı gözlemlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Tomato is consumed globally both fresh and processed, but bacterial and fungal diseases significantly reduce yield. The rising global demand for tomatoes necessitates increased productivity, and one method to achieve this is the use of Plant Growth-Promoting Rhizobacteria (PGPR). These bacteria enhance root health, suppress diseases, and promote growth by producing phytohormones, solubilizing phosphates, and reducing ethylene synthesis in plants. In this study, tomato seeds from two varieties (MSC-50 and SC-2121) were coated with Bacillus subtilis strains and tested under normal and stress conditions. Seeds were coated with a 2:1 sodium alginate and pectin solution, followed by the application of CaCl₂ and propylene glycol. The film-coating method optimized for tomato seeds resulted in an initial bacterial concentration of 10^8 CFU/ml, which stabilized at 10^7 CFU/ml after one month. Coated seeds showed an 18-25% improvement in germination rates and a 65% increase in root, hypocotyl, and epicotyl growth compared to uncoated seeds. Among the seed varieties, SC-2121-Zenitt exhibited the highest bacterial adherence (4x10^7 CFU/ml), with significant germination improvements observed in SC-2121-Zenitt and MSC-50-ETAE seeds (p>0.05). This demonstrates the effectiveness of microbial seed coating in enhancing seed performance under stress conditions.