Between academia, local communities, and labour: Archaeological practice and heritage in Turkey
Akademi, yerel topluluklar ve emek arasında: Türkiye'de arkeoloji pratiği ve kültürel miras
- Tez No: 909169
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜSYEN MARİ ŞENOCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bellek çalışmaları teorik çerçevesi üzerine temellenen bu doktora tezi, Türkiye'de arkeoloji pratiğinin tarihini ve politikasını araştırmaktadır. Bu çalışma, üç ana araştırma temasını ele almaktadır. Bu temalar Türkiye'de arkeolojinin akademik bir disiplin olarak gelişimi, arkeolojik saha araştırmalarında yerel topluluklar ve arkeoloji ekipleri arasındaki ilişki ve Türkiye'de arkeolojik saha araştırmalarında emeğin yerini içerir. Bu doktora tezinde, arkeolojik bilginin nasıl üretildiği, anlatıldığı ve kullanıldığı araştırılmıştır. Arkeolojik kazılarda çalışan yerel toplulukların sessiz kalmış emeklerini anlatıya dahil ederek zenginleştiren bu çalışma, Türkiye'de arkeolojinin alternatif bir tarihsel söyleme kavuşmasına katkıda bulunmuştur. Çokludisipliner ve disiplinlerarası bir seri yöntem kullanan bu çalışma, sözlü tarih, sosyal ağ analizi ve Türkiye, Almanya, İnhiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yer alan on beş ayrı kurumda arşiv çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Araştırma dahilinde, Türkiye'de arkeolojik saha çalışmaları yürüten geniş bir yelpazeyi temsilen otuz sekiz kişiyle otuz üç saati aşan sözlü tarih görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, arşiv kayıtları ile karşılaştırılmalı olarak analiz edilip, kendi bağlamlarında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the history and politics of archaeological practice in Turkey based on a theoretical framework of memory studies. It addresses three main research themes: the development of archaeology as an academic discipline in Turkey, the relationship between local communities and archaeological teams in the field, and the landscape of labour in archaeological fieldwork in Turkey. Exploring the ways in which archaeological knowledge has been produced, narrated, and instrumentalized, this dissertation contributes to an alternative historical account of archaeology in Turkey by thickening that narrative with otherwise silent voices from the local communities who are involved in archaeological excavations. This research employs multi and cross-disciplinary methodologies including oral history, social network analysis, and archival research conducted in fifteen different institutions located in Turkey, Germany, UK, and the US. Over thirty-three hours of oral history interviews were recorded with thirty-eight participants which represent a diverse body of practitioners of archaeological fieldwork in Turkey. These interviews are further analyzed and contextualized in juxtaposition with the archival records.