Kadınlarda sosyal medya kullanımının beslenme okuryazarlığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of social media use on nutrition literacy in women
  1. Tez No: 909190
  2. Yazar: KÜBRA NUR İŞÇİ DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Tekirdağ İli- Süleymanpaşa İlçesi'nde yaşayan yaşları 31,93±11,45 yıl olan kadınların sosyal medya kullanım düzeylerinin beslenme okuryazarlığı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 402 birey dahil edilmiştir. Çalışma verileri bireylerin sosyodemografik özellikleri ile antropometrik ölçümlerinin yer aldığı kişisel bilgi formu, Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı (YBOYDA) ve Sosyal Medya Kullanım Ölçeği (SMKÖ) kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Katılımcıların %60,95'i lisans mezunudur ve Beden Kütle İndeksi (BKİ) değerlendirmelerine göre katılımcılar arasında 3. derece obez birey yok iken, %54,98'i normal, %21,89'u hafif şişmandır. BOY düzeyi yetersiz olan birey yok iken, katılımcıların BOY düzeyi %92,04 oranında yeterlidir. Katılımcıların BKİ gruplarına göre sosyal medya kullanım düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık yok (p>0,005) iken, BKİ değerlendirmesine göre zayıf olanların, YBOYDA toplam puanlarının normal BKİ (p=0,034) ve 1.derece obez olan bireylerden (p=0,012) daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship between the effect of social media usage levels on the nutrition literacy of women aged 31.93±11.45 years. 402 individuals were included in the study. Study data were recorded through face-to-face interview method by the researcher, using a personal information form containing the sociodemographic characteristics and anthropometric measurements of individuals, Evaluation Instrument Of Nutrition Literacy On Adults (EINLA) and Social Media Using Scale (SMUIS). 60.95% of the participants are bachelor's degree graduates and the average Body Mass Index (BMI) of the participants was determined as 24.11±4.91 kg/m2. According to BMI evaluations, while there were no individuals in obesity degree III among the participants, 54.98% were determined to be normal weight, and 21.89% were determined to be pre-obesity. 92.04% of the participants were found to have sufficient nutrition literacy. There is no significant difference between the participant's social media usage levels according to their BMI groups (p>0.005). It was found that the total scores of the participants who were underweight according to their BMI assessment were lower than those with normal (p=0.034) and participants who had BMI in obesity degree I (p=0.012).