Preparation of a tissue engineered anterior cruciate ligament (ACL) by electrospinning
Doku mühendisliği yöntemi ile elektroeğirilmiş ön çapraz bağ (ÖÇB) implantı hazırlanması
- Tez No: 909191
- Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada ön çapraz bağ (ÖÇB) yırtılmalarının sıklığı aktif yaşam biçimi ve sporun daha da popülerleşmesi ile gittikçe yaygınlaşmaktadır. ÖÇB'nin kendisini iyileştirememesinden ve tedavi edilmemiş bir yırtığın verdiği rahatsızlıkla birlikte sporcular için erken emeklilik anlamına gelmesinden dolayı, hastalar ameliyat olmaya yönlendirilir. ÖÇB yırtılmaları için tedavi altın standardı ÖÇB rekonstrüksiyon ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında yırtık ligament parçaları temizlenir, kemiklere açılmış olan deliklerden hastanın tendonundan hazırlanmış greft geçirilir. Çoğu hasta için rekonstrüksiyon ameliyatı sorunsuz olarak aktif bir hayata geri dönmeyi sağlasa da, bazı hastalar greftin alındığı donör bölgede sorun yaşamaktadır. Kadavralardan alınan greftler, enfeksiyon hastalıkların bulaş riski ve sterilize edilme sürecinin bu greftlerin mekanik özelliklerini etkilemesinden dolayı iyi bir alternatif değildir. Bu sebeple, alınan tendon greftler yerine kullanılmak üzere bir greftin geliştirilmesi için araştırmalar devam etmektedir. Piyasada yapay malzemelerden üretilmiş greftler bulunmaktadır ve bunlar 10 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Ancak doku büyümesinin olmaması ve mekanik yorulma yüzünden greftin başarısız olması sebebi ile cerrahlar tarafından tercih edilmemektedirler. Yapılan bu çalışmada, doku mühendisliği yöntemi ile bir ÖÇB ligament implantının geliştirmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle, elektroeğirilmiş ipek fibroin-kolajen tip I fiber matının ve L929 fibroblast hücre yüklü GelMA hidrojelinin bir araya getirilerek oluşan iki katlı yapının kıvrılmasıyla tübüler bir yapı hazırlanmıştır. Canlı-Ölü hücre canlılığı analizi ve Alamar mavisi testinin sonuçları bu tübüler yapının içindeki hücrelerin çoğalabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The incidence of anterior cruciate ligament (ACL) tears is becoming more common around the world as active life style and sports are becoming more popular. As ACL is incapable of healing itself and an untreated tear can lead to severe discomfort along with an early retirement from sports for athletes, patients are encouraged to go through surgery. The golden standard treatment for ACL tears is ACL reconstruction surgery during which the torn ligament stumps are shaved off and a graft prepared from the tendon of the patient is passed through the holes drilled into the bones. While for most patients the reconstruction surgery allows them to return back to an active life without any problems, some patients suffer from the complications on the donor site where the graft was harvested from. As grafts from cadavers have the risk of transmitting infectious diseases and the process for sterilization causes loss of their mechanical properties, they are not a good alternative. Due to this, there is continuous research to develop a graft that could be used instead of harvested tendon grafts. On the market, there are grafts made from synthetic materials and they have been on the use for more than a decade but the lack of tissue regrowth and graft failure due to mechanical exhaustion they are not preferred by surgeons. In our study, the aim was to develop a tissue engineered ACL ligament. This construct was prepared by combining a silk fibroin-collagen type I electrospun fiber mat and GelMA hydrogel loaded with L929 fibroblast cells and rolling this bilayered structured into a tubular shape. Live-Dead cell viability assay and Alamar blue assay results showed that cells within the tubular construct were able to proliferate.