Azoksimetan ile oluşturulan kolon kanseri modelinde bazı oksidatif stres, biyokimyasal parametreler ve dialil disülfidin bu parametrelere etkisi
Some oxidative stress, biochemical parameters and effects of diallyl disulphide on these parameters in the colon cancer model induced with azoxymethane
- Tez No: 909211
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH HALİLOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sunulan çalışmada ratlarda azoksimetan (AOM) ile oluşturulan kolon kanseri modelinde, sarımsağın etken maddelerinden Dialil Disülfitin (DADS) bazı serum biyokimyasal ve oksidatif stres parametrelerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan ratlar, Kontrol; ad-libitum yem ve su verilen, AOM Grubu; 15 mg/kg SC AOM enjeksiyonu (Birer hafta arayla 2 enjeksiyon), DADS Grubu; 15. haftanın sonunda haftada 5 gün gavaj yoluyla 50 mg/kg DADS uygulaması (3 hafta), AOM + DADS Grubu; AOM uygulamalarını takiben 15. haftanın sonunda haftada 5 gün gavaj yoluyla 50 mg/kg DADS uygulaması (3 hafta), Mısır Yağı Grubu; 15. haftanın sonunda gavaj yoluyla haftada 5 gün 1 ml/kg mısır yağı uygulanan (3 hafta) grup olmak üzere, her grupta 12 adet rat olacak şekilde 5 gruba ayrılmıştır. Yapılan analizler sonucunda serum glikoz düzeylerinin mısır yağı grubu dışında tüm gruplarda benzerlik, magnezyum konsantrasyonunun AOM+DADS grubunda kontrol grubuna göre önemli düzeyde düşüş gösterdiği, üre düzeylerinde bu düşüşe AOM+DADS grubu yanında DADS grubunun da eşlik ettiği görüldü. Demir ve albümin konsantrasyonları DADS grubunda kontrol grubuna göre önemli düzeyde artış gösterdiği, klor düzeylerinde ise artışın DADS, AOM+DADS ve mısır yağı gruplarında belirlendi. Benzer artışlara amilaz konsantrasyonlarında sadece AOM+DADS grubunda rastlandı. Serum ALP düzeylerinin DADS ve AOM+DADS grubunda önemli düşüşler gösterdiği, buna karşın ALT konsantrasyonunun AOM grubunda arttığı görüldü. Ayrıca AOM ve AOM+DADS gruplarında kolesterol ve HDL düzeyinin azaldığı saptandı. Trigliserid konsantrasyonu ise sadece mısır yağı grubunda yükseldi. ROS konsantrasyonunun AOM grubunda DADS ve AOM+DADS grubuna göre anlamlı dercede daha yüksek olduğu ve kanser olgularında oluşan oksidatif stresi doğruladığı belirlenmiştir. Ayrıca GPx düzeylerinin ROS düzeylerinin aksine AOM grubunda düşük seyrettiği görülmüştür. Çalışmada gerçekleştirilen diğer serum parametrelerden AST, kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, total protein, ürik asit, kreatinin, KAT, SOD ile glutatyon düzeylerinin önemli bir değişim göstermediği saptandı. Sonuç olarak özellikle serum kolesterol ve HDL düzeylerinin, kanserli vakalarda gözlenen düşük kolesterol düzeylerinin biyokimyasal etki ve nedenlerinin derinlemesine araştırılmasıyla önemli bir kanser biyobelirteci olabileceği yönündeki bilgileri destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Ayrıca AOM grubundaki serum demir düzeyindeki kısmi düşüşün dikkat çekici olduğu ve DADS uygulamaları ile yükselmesinin DADS'ın tedavideki etkinliğinin araştırılması gerekliliğini ortaya çıkardığı, kolon kanserine karşı mücadelede birçok biyokimyasal parametrenin araştırılmasıyla yeni biyobelirteçlerin tespitinin yapılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to investigate the effects of Diallyl Disulphide (DADS), one of the active ingredients of garlic, on some serum biochemical and oxidative stress parameters in azoxymethane (AOM) induced colon cancer model in rats. The rats used in the study were as follows: Control; given ad-libitum feed and water, AOM Group; 15 mg/kg sc AOM injection (2 injections one week apart), DADS Group; 50 mg/kg DADS administration by gavage 5 days a week at the end of the 15th week (3 weeks), AOM + DADS Group; 50 mg/kg DADS administration by gavage 5 days a week at the end of the 15th week following AOM administration (3 weeks), Corn Oil Group; 1 ml/kg corn oil administration 5 days a week by gavage at the end of the 15th week (3 weeks). Group; 50 mg/kg DADS administration by gavage 5 days a week at the end of the 15th week (3 weeks), Corn Oil Group; 1 ml/kg corn oil administration by gavage 5 days a week at the end of the 15th week (3 weeks), each group was divided into 5 groups with 12 rats. As a result of the analyses, serum glucose levels were similar in all groups except the corn oil group, magnesium concentration showed a significant decrease in the AOM+DADS group compared to the control group, and this decrease in urea levels was observed in the DADS group as well as the AOM+DADS group. Iron and albumin concentrations showed a significant increase in the DADS group compared to the control group, while chlorine levels increased in the DADS, AOM+DADS and corn oil groups. Similar increases in amylase concentrations were observed only in AOM+DADS group. Serum ALP levels showed significant decreases in DADS and AOM+DADS groups, whereas ALT concentrations increased in AOM group. In addition, cholesterol levels and HDL levels decreased in AOM and AOM+DADS groups. Triglyceride concentration increased only in the corn oil group. It was determined that ROS concentration was significantly higher in the AOM group than in the DADS and AOM+DADS groups, confirming the oxidative stress in cancer cases. In addition, GpX levels were found to be low in the AOM group, unlike ROS levels. AST, calcium, potassium, sodium, phosphorus, total protein, uric acid, CAT, SOD and glutathione levels did not show a significant change. As a result, it was observed that especially serum cholesterol and HDL levels supported the information that low cholesterol levels observed in cancer cases may be an important cancer biomarker by investigating the biochemical effects and causes in depth. In addition, it was concluded that the patial decrease in serum iron levels in the AOM group was remarkable and its increase with DADS applications revealed the necessity of investigating the effectiveness of DADS in treatment and that new biomarkers can be determined by investigating many biochemical parameters in the fight against colon cancer.