Deneysel oluşturulan kolon kanser modelinde diallil disülfid'in TNF-a üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of diallyl disulfide on TNF-a in an experimentally created colon cancer model
  1. Tez No: 872058
  2. Yazar: ÜMİT YASİN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kolorektal kanser (KRK), kalın bağırsak ve rektumda gelişen, dünya çapında kansere bağlı ölümler arasında önemli bir yere sahip olan bir kanser türüdür. KRK, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, ileri evrelerde tedavisi zorlaşmaktadır. Hastalığın gelişimi, genetik faktörler, çevresel etkiler ve yaşam tarzı seçimleri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Anormal hücre büyümesi ve çoğalması ile karakterize olan KRK'nın biyolojik mekanizmaları oldukça karmaşıktır. Bu tez çalışmasında, ratlarda deneysel olarak oluşturulan kolon kanseri modelini kullanarak, diallil disülfidin (DADS) TNF-α üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırmada, 50 erkek Wistar albino rat, beş farklı gruba ayrılarak, sağlıklı kontrol, kanser kontrol, sağlıklı DADS, kanser DADS ve mısır yağı grupları olarak deneylere tabi tutulmuştur. Kanser gruplarına, kolon kanserini simüle etmek için azoksimetan (AOM) uygulanırken, DADS gruplarına belirli dozlarda (50 mg/kg vücut ağırlığı) DADS verilmiştir. Çalışmanın sonunda, ratların doku örneklerinden alınan veriler analiz edilerek, DADS'ın TNF-α üzerindeki etkileri ve KRK'deki potansiyel rolü değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler, diallil disülfidin (DADS) TNF-α üzerindeki etkisinin anlamlı olmadığını (p>0.05) göstermiştir. Ancak grafiksel tablo DADS'ın TNF-α ile ilişkili yollar üzerinde etkili olabileceğini ve bu şekilde KRK'nın ilerlemesini etkileyebileceğini göstermektedir. Özellikle, DADS'ın anti-inflamatuar ve apoptotik süreçler üzerindeki etkileri, KRK tedavisinde potansiyel bir terapötik ajan olarak kullanılmasının önünü açabilir. Farklı dozajlar, uygulama süreleri ve model sistemlerinde yapılacak ileri çalışmalar, DADS'ın KRK tedavisindeki rolünü daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is a type of cancer that develops in the large intestine and rectum and has an important place among cancer-related deaths worldwide. Although CRC is a treatable disease when diagnosed early, it becomes difficult to treat in advanced stages. The development of the disease varies depending on various factors such as genetic factors, environmental influences and lifestyle choices. The biological mechanisms of CRC, which is characterised by abnormal cell growth and proliferation, are highly complex. In this thesis, the effects of diallyl disulfide (DADS) on TNF-α were investigated using an experimentally induced colon cancer model in rats. In the study, 50 male Wistar albino rats were divided into five different groups as healthy control, cancer control, healthy DADS, cancer DADS and corn oil groups. The cancer groups were treated with azoxymethane (AOM) to simulate colon cancer, while the DADS groups were given DADS at specific doses (50 mg/kg body weight). At the end of the study, the effects of DADS on TNF-α and its potential role in CRC were evaluated by analysing the data obtained from tissue samples of rats. Statistical analyses showed that the effect of diallyl disulfide (DADS) on TNF-α was not significant (p>0.05). However, the graphical representation suggests that DADS may act on TNF-α related pathways and thereby affect the progression of CRC. In particular, the effects of DADS on anti-inflammatory and apoptotic processes may pave the way for its use as a potential therapeutic agent in the treatment of CRC. Further studies in different dosages, administration times and model systems may help us better understand the role of DADS in CRC treatment.