Analysis of enablers and barriers to industrial symbiosis in the chemical industry in Turkey by using multi-criteria decision-making approaches
Çok kriterli karar verme yaklaşımları kullanarak Türkiye'deki kimya endüstrisinde endüstriyel simbiyozun önündeki itici güçler ve engellerin analizi
- Tez No: 909237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE BEREKETLİ ZAFEIRAKOPOULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda, kaynak tüketen kullanımı, artan sanayileşme ve şehirleşme, modern yaşam tarzları, enerji yoğun kullanımı ve arazi kullanım modelleri, sera gazı emisyonlarının artmasına neden olmuştur. Bu durumun çevre ve toplum için olumsuz sonuçları vardır. Ekonomik gelişmeyi engellemeden sera gazlarının büyük ölçüde sorumlusu olan karbondioksit emisyonlarını azaltmanın ve kaynakları daha verimli kullanmanın yollarını sağlayabilecek çözümlerin bulunması öncelikli amaç olmalıdır. Üretim ve tüketimden atık yönetimine ve ikincil hammadde pazarına kadar tüm kavramlar döngüsel ekonomi kapsamındadır. Endüstriyel ekoloji ve endüstriyel simbiyoz endüstriyel süreçlere odaklanır. Bunlar, geleneksel olarak birbirinden ayrı olan şirketlerin kaynak paylaşımında kendi aralarında işbirliği yapmalarını sağlayan üretim süreçleriyle ilgilidir. Endüstriyel simbiyoz ile endüstriyel ekoloji arasındaki fark, ekonominin ölçeği yerine odak noktasında yatmaktadır. Ancak ekonomik, çevresel ve sosyal tüm açılardan eşit derecede önemlidir. Endüstriyel simbiyoz, bir şirketin atığının başka bir şirket tarafından hammadde olarak kullanıldığı kolektif bir yaklaşım olarak tanımlanır. Bu uygulama, karşılıklı yarar ilişkisi olarak tanımlanan biyolojik süreçlere benzer. Şirketler, tüm katılımcılar için rekabet avantajları sağlayan fiziksel malzeme, yan ürün, enerji ve su alışverişinde bir araya gelir. Bu raporda dünyadaki ve Türkiye'deki endüstriyel simbiyoz uygulamaları örneklendirilmektedir. Avantajlar ve büyüme beklentileri belirtilmiştir. Örnekler, endüstriyel simbiyozun Türkiye sanayisi için nispeten yeni bir araştırma alanı olduğunu göstermektedir. Bazı araştırmalar ise sadece teoriktir. Sanayi bölgelerinde uygulama eksikliği görülmektedir. Bu araştırma kapsamında Türkiye'de endüstriyel simbiyoz farkındalığını ölçmek için bir anket hazırlanmış ve ardından bu anket, kimya endüstrisinde farklı şirketlerde ve pozisyonlarda çalışan, farklı deneyimlere sahip kişiler tarafından yanıtlanmıştır. Literatür incelemeleri sırasında çeşitli itici güçler ve engeller araştırılmaktadır. Anket sonuçları, bu itici güçler ve engeller için çok kriterli karar verme yaklaşımlarını uygulamayı amaçlamaktadır. Karar vericiler yardımıyla kriterlere uygun ağırlıklandırmalar belirlendikten sonra gerekli hesaplamalar yapılır. Kriterlerin öneminin bulunması çalışmanın amacıdır. Bu sonuçlar neticesinde, kimya sanayisinde endüstriyel simbiyoz uygulamalarında eksiklikleri ve fırsatları ortaya koyarak uygun adımların atılması için yol gösterici olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent years have seen an increase in greenhouse gas emissions as a result of resource-intensive usage, growing industrialization and urbanization, modern lifestyles, energy-intensive use, and land use patterns. The population and the environment will suffer as a result of this predicament. It is vital to discover solutions that do not impede economic growth but instead offer means of lowering carbon dioxide emissions, which are a major contributor to greenhouse gases, and improving resource utilization. From production and consumption to waste management and the market of secondary raw materials concepts are covered by the circular economy. Industrial ecology and industrial symbiosis focused on industrial processes. These have to do with the production phases that enable organizations and businesses that have often operated separately to collaborate in the sharing of resources. Instead of the size of the economy, the focus is where industrial symbiosis and industrial ecology diverge. But from every economic, environmental, and social perspective, it is equally significant. Industrial symbiosis is described as a group strategy in which one company's waste is utilized by another company as raw material. This application is comparable to biological processes, which are characterized by a mutually advantageous interaction. Companies interact physically through exchanging materials, waste products, energy, and water, giving each participant a competitive edge. Advantages and growth prospects are indicated. Examples show that industrial symbiosis is a relatively new concern for Turkey's industry. Some of the researches are only theoric. Application absence is observed in industrial zones. A questionnaire was prepared to measure the awareness of industrial symbiosis in Turkey, and then this questionnaire was answered by people with different experiences working in different companies and positions in the chemical industry. There are several enablers and barriers are investigated during the literature reviews. The survey results aim to apply multi-criteria decision-making approaches for these enablers and barriers. After the weightings suitable for the criteria are assigned with the help of decision-makers, then necessary calculations are made. Aiming the found the importance of the criteria. These results are aimed to be a pioneer in development by taking appropriate steps by revealing the deficiencies and opportunities in the chemical industry. Considering these results, it is expected that the steps to be taken will have a positive effect by facilitating the processes.