Nadir toprak elementlerinin solvent ekstraksiyon yöntemiyle seçimli ayrım potansiyelinin araştırılması
Investigation of the selective separation potential of rare earth elements by solvent extraction method
  1. Tez No: 916466
  2. Yazar: MELİKE TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET İBRAHİM TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Nadir toprak elementleri (NTE), periyodik tablonun lantanit serisini oluşturan 15 elementin yanı sıra, kimyasal ve fiziksel özellikleri nedeniyle bu gruba dahil edilen skandiyum ve yitriyumdan oluşan bir elementler grubudur. Bu elementler, elektron yapılarına bağlı olarak benzersiz manyetik, optik ve katalitik özellikler sergilemekte ve bu özellikleri sayesinde modern teknolojilerin temel yapı taşları arasında yer almaktadırlar. Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olup stratejik malzemeler grubunda bulunurlar. Kullanım alanları, yenilenebilir enerji sistemleri, elektronik cihazlar, savunma sanayi, otomotiv sektörü, cam ve seramik endüstrisi gibi birçok sektörü kapsamaktadır. Örneğin, neodimyum ve disprosyum içeren mıknatıslar, yüksek enerji yoğunlukları sayesinde rüzgar türbinleri ve elektrikli araç motorlarında kritik bileşenlerdir. Bunun yanı sıra, lantanın optik cam üretimindeki katkıları ve seryumun katalitik konvertörlerdeki uygulamaları, bu elementlerin sektörel önemini ortaya koymaktadır. Sağlık alanında ise gadolinyum, manyetik rezonans görüntüleme (MRI) için kullanılan kontrast maddelerde yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu çeşitlilik, nadir toprak elementlerinin küresel ölçekte stratejik ve ekonomik açıdan kritik bir konuma ulaşmasına neden olmuştur. Son yıllarda, küresel talepteki artış, özellikle yenilenebilir enerji ve elektronik sektörlerindeki hızlı büyüme ile doğrudan ilişkilidir. Dünya NTE üretiminin %80'inden fazlasını sağlayan Çin, bu alandaki tedarik zincirinde tekel pozisyonundadır. Ancak, bu durum diğer ülkelerde ekonomik ve stratejik endişelere yol açarak yerel kaynakların değerlendirilmesi ve NTE bağımlılığını azaltma girişimlerini hızlandırmıştır. Türkiye, nadir toprak elementleri açısından önemli bir potansiyele sahip olmasına rağmen, bu kaynakların ekonomik ve çevresel açıdan sürdürülebilir şekilde değerlendirilmesine yönelik çalışmalar sınırlıdır. Yerli kaynaklardan NTE üretimi ve tedarik zincirine entegrasyonu, ülke ekonomisine stratejik katkılar sağlayacaktır. Nadir toprak elementlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, üretim proseslerinin etkin bir şekilde yürütülmesi için teknolojik ve bilimsel çalışmaların yapılması elzemdir. NTE'ler, doğada yaygın olmalarına rağmen ekonomik olarak düşük tenörde bulunmaları ve ayrıştırılmalarının zor olması nedeniyle“nadir”olarak adlandırılmaktadır. Bu gruptaki elementler, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin benzerliği nedeniyle genellikle aynı minerallerde birlikte bulunurlar. NTE'ler iyonik yarıçaplarının büyüklüğüne bağlı olarak hafif (La, Ce, Pr, Nd, Pm), orta (Sm, Eu, Gd) ve ağır (Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Sc, Y) olmak üzere üç gruba ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma, NTE'lerin ayırma yöntemlerini geliştirmede; kritik bir rol oynamaktadır. Ancak, birbirine çok yakın iyonik yarıçaplar, gerek grup ayrımı gerek elementlerin tekil ayrımını zorlaştırmakta ve proseslerin çok basamaklı bir hal almasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, solvent ekstraksiyon (SX) yöntemi, endüstriyel ölçekte NTE ayrımında en yaygın kullanılan hidrometalurjik tekniktir. SX yöntemiyle, birbirine karışmayan iki sıvı faz arasında, metal iyonlarının transferi gerçekleşmektedir. Bu süreç, yükleme adımında sulu fazdan organik faza, sıyırma adımında ise organik fazdan sulu faza şeklindedir. NTE'lerin ayrımında solvent ekstraksiyon yöntemi genellikle iki ana aşamada gerçekleştirilir. İlk aşamada, NTE'ler gruplar halinde Hafif – Orta – Ağır şeklinde ayrılırken, ikinci aşamada grupları oluşturan elementlerin seçici ayrımı sağlanmaktadır. Bu süreçlerde çözeltinin pH değeri, organik faz konsantrasyonu, asit türü ve kademe sayısı gibi parametreler optimize edilerek yüksek saflıkta ve verimlikte ekstraksiyon işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu tez çalışmasında, farklı iyonik çap ve yoğunluklara sahip NTE'lerin elementel ayrımı solvent ekstraksiyon yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmada, NTE'ler hafif ve orta gruplar olarak iki ana kategoriye ayrılmış ve bu grupların davranışlarını gözlemlemek amacıyla sentetik çözeltiler hazırlanmıştır. Hafif NTE grubu lantan (La), neodimyum (Nd) ve praseodimyumdan (Pr) ve orta grup elementlerin davranışını incelemek için samaryum (Sm) bu gruba eklenmiştir. Orta NTE grubu ise, samaryum (Sm), gadolinyum (Gd) ve europiyum (Eu) ile birlikte hafif grubu temsilen Nd ve ağır grubu temsilen Yitriyum (Y)'dan oluşmaktadır. Bu yaklaşım sayesinde, iki grupta yapılan deneylerle hem hafif hem orta hem de ağır NTE gruplarının solvent ekstraksiyon davranışlarının kapsamlı bir şekilde incelenmesi sağlanmıştır. Deneylerde, Türkiye'nin önemli NTE rezervlerinden biri olan Eskişehir Beylikova cevherine benzer bir kompozisyona sahip çözeltiler kullanılmıştır. Bu çalışmada, DEHPA (Di-(2-etilheksil) fosforik asit) kullanılarak organik faz konsantrasyonlarının, çözeltinin pH değerinin, temas süresinin, asit konsantrasyonunun ve kademe sayısının yükleme ve sıyırma verimlerine etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, düşük DEHPA konsantrasyonlarında (%1) lantanın diğer NTE'lerden (Pr, Nd ve Sm) selektif olarak ayrılabildiğini göstermiştir. %1 DEHPA konsantrasyonunda La, Nd, Pr ve Sm'nin yükleme verimleri sırasıyla %1.95, %27.78, %41.69 ve %77.61 olarak tespit edilmiştir. Yüksek DEHPA konsantrasyonlarında (%25-30) tüm elementlerin toplu olarak organik faza geçtiği bu nedenle seçiciliğin azaldığı gözlemlenmiştir. Çözelti pH değeri üzerinde yapılan çalışmalar, çözelti pH değerinin artmasıyla nadir toprak elementlerinin yükleme verimlerinin genel olarak arttığını ve optimum çözelti pH değerinin hafif NTE grubu için 3 olarak tespit edildiğini göstermiştir. Hafif NTE grubunda elementlerin yükleme sıralaması Sm→Pr→Nd→La olarak belirlenmiştir. Orta NTE grubunda ise samaryum, düşük çözelti pH değeri koşullarında (0.5) %59 gibi yüksek bir yükleme verimi sergilerken, lantanın %16, neodimyumun %24 ve praseodimyumun %36 verimle organik faza geçtiği belirlenmiştir. Ayrıca, çözelti pH değeri üzerindeki çalışmalar, orta NTE grubu için optimum çözelti pH değerinin 1.5 olduğunu ve bu çözelti pH değeri koşulunda yüksek seçicilikle yükleme gerçekleştirilebildiğini göstermiştir. Yitriyumun düşük DEHPA konsantrasyonlarında (%0.1) %8 yükleme verimi ile selektif olarak ayrılabildiği belirlenmiştir. Bu koşul, yitriyum zenginleştirilmesi için uygun bir temel sağlamakta olup, birden fazla kademe (“n”kademe) solvent ekstraksiyon yöntemiyle diğer orta NTE'lerden etkin bir şekilde ayrılabileceği ve bu yöntemle seçiciliğin optimize edilebileceği tespit edilmiştir. Organik faz konsantrasyonu %15 DEHPA seviyesine yükseltildiğinde, tüm elementlerin %98'in üzerinde yükleme verimi sergilediği ve elementler arasında selektivitenin olmadığı gözlemlenmiştir. Orta NTE grubunda elementlerin yükleme sıralaması Y→Gd→Eu→Sm→Nd şeklinde kaydedilmiştir. Sıyırma çalışmaları, farklı HCl konsantrasyonlarında hafif ve orta NTE'lerin ayrım performansını ve davranışlarını detaylı bir şekilde ortaya koymuştur. Hafif NTE grubunda sıyırma sıralaması La→Nd→Pr→Sm olarak belirlenmiştir. 0,1 M HCl konsantrasyonunda, beşinci kademede La, Nd, Pr ve Sm'nin sıyırma verimleri sırasıyla %52, %10, %3 ve %0 olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, samaryumun organik fazda tutulmasıyla hafif ve orta NTE'ler arasında seçici bir ayrım sağlandığını göstermektedir. Orta NTE grubunda ise sıyırma sıralaması Nd→Sm→Eu→Gd→Y olarak belirlenmiştir. 1 M HCl konsantrasyonunda, beşinci kademede Sm, Gd ve Eu'nun sıyırma verimleri sırasıyla %89, %87 ve %88 olarak kaydedilmiş; Nd'nin sıyırma verimi ise %94 seviyesine ulaşmıştır. Bu koşullarda, ağır NTE grubu temsilcisi olan Y'nin sıyırma verimi %28'te kalmıştır. 3 M HCl konsantrasyonunda ise hem hafif hem de orta NTE'lerin neredeyse tamamen sulu faza geçtiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak düşük asit konsantrasyonlarının, özellikle“n”kademe sıyırma yöntemi ile hafif ve orta NTE grupları arasında selektif ayrım potansiyeli sunduğu tespit edilmiştir. Yüksek asit konsantrasyonlarının ise elementlerin toplu olarak sıyrılmasına ve bundan dolayı seçiciliğin azalmasına neden olduğu belirlenmiştir. Bu kapsamda, sıyırma sürecinde HCl konsantrasyonunun elementler arasındaki seçiciliği önemli ölçüde etkilediği ve optimum koşulların dikkatli bir şekilde belirlenmesinin kritik öneme sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, solvent ekstraksiyon yönteminin hafif, orta ve ağır NTE'lerin seçimli ayrımı ve geri kazanımı için optimize edilebileceğini ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca, grup ayrımı sırasında NTE'lerin yükleme sıralamasının Ağır NTE→Orta NTE→Hafif NTE şeklinde gerçekleştiğini, sıyırma sıralamasının ise bunun tam tersi bir seyir izleyerek Hafif NTE→Orta NTE→Ağır NTE olarak kaydedildiğini göstermiştir. Bu bulgular, Eskişehir Beylikova cevherinin zenginleştirilmesine yönelik endüstriyel süreçler için bir temel sağlamakta ve Türkiye'nin yerli NTE kaynaklarının etkin değerlendirilmesine katkıda bulunmaktadır. Çalışma, hem akademik literatüre hem de endüstriyel proses geliştirme çalışmalarına önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rare earth elements (REEs) constitute a unique group of 17 chemically and physically similar elements, including the 15 lanthanides—lanthanum (La), cerium (Ce), praseodymium (Pr), neodymium (Nd), promethium (Pm), samarium (Sm), europium (Eu), gadolinium (Gd), terbium (Tb), dysprosium (Dy), holmium (Ho), erbium (Er), thulium (Tm), ytterbium (Yb), and lutetium (Lu)—in addition to scandium (Sc) and yttrium (Y). Although classified under the same category, each element exhibits distinctive attributes, making them indispensable in a wide range of technological and industrial applications. The unique electronic configurations of these elements confer exceptional magnetic, optical, and catalytic properties, positioning them as critical enablers of modern technological advancements. The versatility of REEs lies in their ability to enhance the efficiency and functionality of numerous devices and processes. These elements find extensive application across several pivotal sectors, including renewable energy, electronics, defense, automotive manufacturing, and the glass and ceramics industries. In the renewable energy domain, for instance, neodymium and dysprosium serve as integral components in the production of high-performance permanent magnets, which are essential for the operation of wind turbines and electric vehicle motors. The superior energy densities and thermal stability of these magnets enable the efficient and durable functioning of clean energy systems. Additionally, samarium-cobalt magnets, known for their exceptional resistance to demagnetization, are utilized in aerospace technologies and other high-temperature applications. In the automotive sector, REEs such as cerium are crucial for catalytic converters, which play a significant role in reducing vehicle emissions by facilitating chemical reactions that neutralize pollutants. Lanthanum is extensively employed in the production of advanced optical materials, particularly high-refractive-index glasses used in precision instruments like cameras, telescopes, and laser systems. Europium and terbium are indispensable in display technologies, as their luminescent properties are vital for generating vivid colors in televisions, computer monitors, and LED lighting systems. These unique characteristics also render them essential in developing advanced imaging and photonic technologies. In the field of healthcare, gadolinium occupies a prominent position due to its application as a contrast agent in magnetic resonance imaging (MRI), enabling enhanced visualization of internal structures for accurate diagnosis. The electronics industry, which is foundational to modern technological infrastructure, heavily relies on REEs such as yttrium and terbium for the production of semiconductors, light-emitting diodes (LEDs), and other critical components. These elements also contribute to the development of advanced energy storage systems, including nickel-metal hydride (NiMH) and lithium-ion batteries, which are indispensable in the transition toward sustainable energy solutions. The strategic importance of rare earth elements extends beyond commercial applications to encompass defense and national security. The exceptional properties of these elements make them critical for the development of advanced weapon systems, radar technologies, and missile guidance systems. For instance, samarium and dysprosium are utilized in the fabrication of components for stealth technology and precision-guided munitions. Additionally, yttrium-aluminum garnets (YAG) are integral in laser systems employed for targeting and communication in modern defense technologies. The ubiquitous presence of REEs across such diverse and critical applications underscores their indispensable role in contemporary industrial and technological landscapes. As global industries increasingly transition toward clean energy and digitalization, the demand for these elements continues to escalate. Their centrality to key technologies such as electric vehicles, wind energy systems, and energy-efficient lighting solidifies their status as fundamental resources in the 21st-century economy. Ensuring a stable and sustainable supply of rare earth elements has, therefore, emerged as a strategic imperative for nations aiming to secure industrial competitiveness and technological leadership. However, the REE supply chain is highly dominated by China, which accounts for over 80% of the global production. This monopoly poses economic and strategic challenges for other countries, prompting initiatives to diversify REE sources and reduce dependency on Chinese supplies. Countries are increasingly prioritizing the exploration, extraction, and refinement of REEs from alternative reserves to mitigate dependency risks. Turkey demonstrates significant potential in rare earth reserves, yet the exploration and utilization of these resources remain in the early stages. The Eskişehir Beylikova region, for instance, is recognized as one of the most substantial REE deposits in the country. Developing efficient and environmentally sustainable processes for extracting and refining REEs from such domestic sources is critical for Turkey's strategic and economic interests. The integration of local REE production into global supply chains would not only reduce dependency on foreign suppliers but also contribute to technological advancements and economic growth. REEs, despite being widely referred to as 'rare,' are, in fact, relatively abundant within the Earth's crust. Their classification as 'rare' stems not from their scarcity but from the challenges associated with locating economically viable deposits and extracting them in concentrations suitable for industrial use. These elements are typically dispersed across the planet in low concentrations, often occurring as part of complex mineral matrices. This widespread dispersion complicates their mining and processing, significantly increasing the economic and technical barriers to their utilization. Furthermore, the inherent chemical and physical properties of REEs pose additional challenges. A key obstacle lies in their closely matched ionic radii and similar electronic configurations, which result in nearly identical chemical behaviors. These factors make the separation and purification of individual REEs from mixed sources a highly intricate and resource-intensive process, requiring advanced techniques such as solvent extraction to achieve the desired levels of selectivity and efficiency. REEs are typically classified into three groups based on their atomic and ionic properties: light REEs (LREEs) such as La, Ce, Pr, Nd, and Pm; medium REEs (MREEs) such as Sm, Eu, and Gd; and heavy REEs (HREEs) such as Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb, Lu, Sc, and Y. This classification plays a vital role in developing tailored separation techniques. However, the close similarity in ionic radii within each group adds further complexity, often requiring multi-step separation processes. Among these techniques, solvent extraction (SX) has emerged as the most widely adopted hydrometallurgical method for REE separation on an industrial scale. SX is a versatile and efficient liquid-liquid separation process that facilitates the selective transfer of target metal ions between two immiscible phases—typically an aqueous phase and an organic phase. This process relies on the specific interaction of metal ions with extractants in the organic phase, enabling their selective partitioning. The SX process comprises two fundamental stages: the loading (extraction) stage and the stripping (back-extraction) stage. In the loading stage, metal ions from the aqueous phase complex with the extractant, allowing their transfer into the organic phase. Parameters such as solution pH and organic phase concentration significantly influence the efficiency and selectivity of this stage. In the subsequent stripping stage, the metal ions are recovered from the organic phase back into an aqueous phase. This dual-stage process underpins the industrial viability of SX for achieving the effective separation and purification of rare earth elements. The separation of REEs using solvent extraction typically occurs in two main stages: group separation into light, medium, and heavy categories, followed by the selective separation of individual elements within these groups. This study investigates the separation of REEs with varying ionic radii and atomic weight using the solvent extraction method. Synthetic solutions resembling the composition of Turkey's significant REE deposit in Eskişehir Beylikova were prepared. The study categorized REEs into two main groups—light and medium—and analyzed their behavior. The light REE group included lanthanum (La), neodymium (Nd), and praseodymium (Pr), with samarium (Sm) added for medium REE behavior analysis. The medium REE group consisted of Sm, gadolinium (Gd), europium (Eu), and representative elements from the light (Nd) and heavy (Y) REE groups. This comprehensive approach enabled the detailed analysis of SX behavior across all REE groups. Experimental investigations employed DEHPA (di-(2-ethylhexyl) phosphoric acid) to examine the effects of organic phase concentration, solution pH value, contact time, acid concentration, and the number of stages on loading and stripping efficiencies. The findings demonstrate that at low DEHPA concentrations (1%), lanthanum can be selectively separated from other rare earth elements (REEs), including praseodymium (Pr), neodymium (Nd), and samarium (Sm). At a DEHPA concentration of 1%, the loading efficiencies for La, Nd, Pr, and Sm were determined as 1.95%, 27.78%, 41.69%, and 77.61%, respectively. At higher DEHPA concentrations (25–30%), all elements were transferred to the organic phase, resulting in reduced selectivity. Studies on the solution pH revealed that as pH increased, the loading efficiencies of REEs generally improved. The optimal pH for the light REE group was identified as 3. Furthermore, the loading order for light REE group was determined as Sm→Pr→Nd→La. For the medium REE group, samarium exhibited a high loading efficiency of 59% under low pH conditions (0.5)