Metal levha birleştirme yöntemlerinin deneysel olarak karşılaştırılması
Experimental comparison of sheet metal joining methods
  1. Tez No: 909298
  2. Yazar: KADİR CAN BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK ÖZES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Otomotiv, havacılık, denizcilik ve inşaat sektörlerinde, çelik konstrüksiyonlarda, cihaz yapımında, depolama ve havalandırma sistemleri gibi birçok alanda yaygın kullanıma sahip olan levha halindeki metallerin uygun ve doğru olarak birleştirilmesi ürünün işlevselliği ve performansını etkileyen en önemli unsurdur. Günümüzde metal levhaların birleştirilmesinde kaynak, perçin, yapıştırma gibi birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu çalışmada iki farklı yöntem ile bindirme şeklinde birleştirilen metal levhaların yük taşıma kabiliyetleri deneysel olarak araştırılmıştır. 304 kalite X5CrNi18-10 paslanmaz çelik sac levhalar ve St37 siyah sac levhalar ile bir ve iki bağlantı elemanı (perçin ve kaynak) kullanılarak birleştirilmiştir. Perçinli birleştirmeler, tek taraftan ulaşılabilen bağlantılarda kullanılan kör perçinler ile, kaynaklı birleştirmeler ise punta kaynağı ile yapılmıştır. Bağlantılara hasara uğrayıncaya kadar, çekme test cihazında çeki kuvveti uygulanmıştır. Çalışma sonuçları, birleştirilen levha malzemelerinin ve bağlantı tipinin yük taşıma kapasitesi üzerinde oldukça olduğunu göstermiştir. Kör perçin ile yapılan bağlantılarda perçin tipinin etkisinin büyük olduğu, punta kaynaklı bağlantılarda ise güvenilir bir kaynak için otomasyonun önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most important factor affecting the functionality and performance of the product is the appropriate and correct joining of sheet metals, which are widely used in many areas such as automotive, aerospace, marine and construction sectors, steel construction, device manufacturing, storage and ventilation systems. Today, many different methods such as welding, riveting and bonding are used in joining metal sheets. In this study, the load carrying capacity of metal sheets joined by overlapping with two different methods was investigated experimentally. 304 quality X5CrNi18-10 stainless steel sheets and St37 black sheet metal sheets were joined using one and two connecting elements (rivets and welding). Riveted joints were made with blind rivets used in connections accessible from one side, and welded joints were made with spot welding. Tensile force was applied to the joints in the tensile testing machine until they were damaged. The study results showed that the joined sheet materials and the connection type have a significant effect on the load carrying capacity. It was observed that the effect of the rivet type was great in the connections made with blind rivets, and automation was important for a reliable weld in spot welded connections.