Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kişilik özellikleri ve sportmenlik yönelimlerinin spor ve farklı değişkenlere göre incelenmesi (Erzurum ili örneği)
An examination of personality traits and sportsmanship orientations of sports science students:The case study of Erzurum
  1. Tez No: 909300
  2. Yazar: ŞEYDA POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırmada, spor fakültesi öğrencilerinin kişilik özelliklerinin sportmenlik yönelimlerine etki düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakülteleri'nde öğrenim gören 1346 öğrenci; örneklemini ise 1098 öğrenci oluşturmaktadır. Yöntem: Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Parametrik testleri uygulamak için veri setinin homojen bir dağılım göstermesi varsayımının karşılanıp karşılanmadığı Levene testi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada amacı kapsamında katılımcılardan elde edilen puanların ortalamaları ile değişkenler arasındaki farkın anlamlılığını saptamak amacıyla bağımsız örneklemler için t Testi ve Tek Faktörlü Varyans Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ortalamalar arasında farkın bulunduğu durumlarda farkın kaynağını belirlemek için çoklu karşılaştırma testlerinden Bonferroni Testi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Kişilik Ölçeği ve Çok Boyutlu Sportmenlik Ölçeği (MSOS) arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi, kişiliğin sportmenliği yordamasınında ki güçlerini belirlemek amacıyla Çoklu Doğrusal Regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Spor bilimleri öğrencilerinin kişilik özellikleri ve sportmenlik yönelimleri arasındaki ilişkinin Kişilik Ölçeği'nde öğrenim görülen bölüm, çoğunlukla yaşanılan yer, fair play hakkında bilgi sahibi olma, yazılı ve sözlü medyadan fair playi takip etme, spor yapma durumu ve spor yapma yılı; Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği'nde ise cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, çoğunlukla yaşanılan yer, anne eğitim düzeyi, fair play hakkında bilgi sahibi olma, yazılı ve sözlü medyadan fair playi takip etme, spor yapma durumu ve spor yapma amacı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Ayrıca, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kişilik özellikleri ile sportmenlik yönelimlerinin pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişkiye sahip olduğu; Kişilik Ölçeği'nin duygusal dengelilik, deneyime açıklık ve yumuşak başlılık alt boyutlarının sportmenlik yönelimlerinin anlamlı yordayıcısı olduğu görülmüştür. Sonuç: Kişilik özellikleri ve sportmenlik yönelimi arasındaki ilişkinin çeşitli sosyo-demografik değişkene bağlı olarak etkilendiği ve değiştiği; bireylerin kişilik özelliklerinin, sportmenlik davranışları üzerinde etkili bir belirleyici olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is aimed to determine the extent of impacts resulting from the personality traits of students in the Faculty of Sports Sciences on their sportsmanship orientations. The population of the study is composed of 1346 students from the Faculties of Sports Sciences at Atatürk and Erzurum Technical Universities, and the sample consists of 1098 student subjects. Method: This study employed a correlational research design. Levene's test was run to verify the homogeneity of variance assumption within the dataset in order to ensure the applicability of parametric tests. Independent samples t-tests and one-way ANOVA were employed to examine the significance level of the differences between the mean scores obtained from the subjects and the variables of interest. When significant differences were found between the means as the result of the analyses, Bonferroni post hoc comparisons, one of multi-comparison tests were conducted to define the source of the difference. Additionally, Pearson correlation analysis was conducted to determine the correlation between the personality scale and the Multidimensional Sportspersonship Orientations Scale (MSOS) and Multiple linear regression analysis was performed to evaluate the predictive power of personality variables on sportsmanship. Findings: Analysis revealed significant variations in personality scale scores across different demographic and behavioral variables, including the department of study, primary residence, awareness of fair play, following media related to fair play, sports participation and length of the time from sports initiation. Likewise, the multidimensional sportsmanship orientation scores exhibited significant differences based on gender, department, residence, mother's education, fair play knowledge, following related, sports involvement, and aims of sports participation. Furthermore, a positive, albeit modest, correlation was observed between the personality traits and sportsmanship orientations of the sports science students. Notably, the emotional stability, openness to experience, and agreeableness dimensions of the personality scale emerged as significant predictors of sportsmanship orientations. Results: It can be concluded that the relationship between personality traits and sportsmanship orientations is influenced and modified by various socio-demographic variables, indicating that individual personality traits can be a significant determinant of sportsmanship behaviors.