Scalability of projected patterns of extreme weather events over Europe using regional climate model projections
Avrupa'daki aşırı hava olaylarının bölgesel iklim modelleri kullanılarak öngörülen değişikliğinin ölçeklenebilirliği
- Tez No: 909301
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, DOÇ. DR. TUĞBA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Ekoloji ve Klimatoloji, Medical Ecology and Climatology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İklim değişikliği, ekstrem hava olaylarının sıklığında ve şiddetinde önemli artışlara yol açmaktadır. İklim değişikliği ile mücadele ve uyum stratejileri geliştirmek, sürdürülebilir bir gelecek için büyük önem taşımaktadır. İklim değişikliğinin etkileri anlaşılmalı ve ele alınmalıdır; bu amaçla iklim modelleri kullanılmaktadır. Ancak, iklim modellerindeki farklılıklar ve model hesaplamalarındaki sistematik hatalar nedeniyle, örüntü ölçekleme (pattern scaling) gibi farklı teknikler de kullanılmaktadır. Çalışma, belirli aşırı hava durumu endeksleri ve örüntü ölçekleme yöntemiyle, farklı küresel iklim modellerinden elde edilen EURO-CORDEX bölgesindeki sıcaklık aşırılıkları ve toplam yağış değişimlerinin, küresel sıcaklık artışlarına tepkisini incelemiştir. Sonuçlara göre, Avrupa'da günlük minimum sıcaklıkların aylık minimum değeri (TNn), günlük maksimum sıcaklıkların aylık maksimum değerinden (TXx) daha fazla artmaktadır. Ölçeklenmiş aşırı sıcaklık örüntülerindeki değişikliklerin çoklu model ortalaması, henüz sağlam hale gelmeden önce, 2020 civarında, ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, kuzey bölgelerde yıllık toplam yağış miktarı (PRCPTOT) referans döneme kıyasla %6-9 oranında artarken, Kuzey Afrika'da %12-15 oranında bir azalma gözlemlenmektedir. Son olarak, ERA5 veri seti kullanılarak, gözlemlenen koşullar için yüzyılın sonu ölçeklenmiş örüntülerinin tespit edilip edilemeyeceğini belirlemek amacıyla dört aşırı sıcaklık endeksindeki örüntü değişiklikleri incelendi. Gözlemlenen değişim örüntüleri, GCM-RCM örneklemi tarafından belirlenen yüzyıl sonu ölçeklenmiş örüntülerine yakından benzemekte olup, bu durum yüzyıl sonu örüntülerinin bazı bölgelerde şimdiden ortaya çıkmaya başladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change leads to significant increases in the frequency and severity of extreme weather events. Combating climate change and developing adaptation strategies is of great importance for a sustainable future. The effects of climate change need to be understood and addressed, and climate models are used for this end. However, due to differences in climate models and systematic errors in model calculations, different techniques such as“pattern scaling”are also used. The study used a pattern scaling approach, extracted from different global climate models, to examine how changes in temperature extremes and total precipitation in the EURO-CORDEX region respond to increases in global temperatures using certain extreme weather indices. According to the results, the yearly minimum value of daily minimum temperature (TNn) increases more than the yearly maximum value of daily maximum temperature (TXx) for Europe. The multi-model mean of the changes in scaled patterns of extreme temperatures emerges early, around 2020, even before it becomes robust. Additionally, the total annual precipitation amount (PRCPTOT) in the northern regions increases by up to 6-9% compared to the reference period, while decreases of up to 12-15% can be observed in North Africa. Finally, using the ERA5 dataset, the change in patterns of four extreme temperature indices was examined to determine whether end-of-century scaled patterns could be detected for the conditions that were observed. The observed patterns of change closely resemble the end-of-century scaled patterns identified by the GCM-RCM sample, indicating that end-century patterns are already emerging in some parts of the domain.