Afet durumlarında sosyal medya kullanımı ve yanlış bilgi sorunu
Social media use and misinformation problem in disaster situations
- Tez No: 909404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma afet durumlarında sosyal medya organlarının yanlış ve hatalı kullanımı sonucunda ortaya çıkan riskler ve bu platformlarda dolaşan ancak doğru olmayan bilgilerin sebep olduğu problemleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma türlerinden betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın verileri ise doküman incelemesi ile elde edilmiştir. İncelenecek olan haber içerikleri 6 Şubat 2023/03 Mart 2023 tarihleri arasında yeni medya gündemiyle ilgili şüpheli bilgilerden medya ve şehir efsaneleri tarafından öne sürülen açıklamalara kadar çeşitli içerikleri inceleyerek kullanıcılarına doğru mesajı iletmeyi amaçlayan doğruluk payı, doğrulama servisi ve teyit.org platformlarından seçilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda haber içerikli paylaşımları ile öne çıkan birçok hesap üzerinden ve geniş takipçi kitlesine sahip kişiler üzerinden dezenformasyon nitelikli sosyal medya paylaşımları yapıldığı görülmüştür. Bu paylaşımlarda inandırıcılığı artırmak için bilimselliği kanıtlanmamış bilgiler sunma, verileri bağlamından kopartarak yeni sahte veriler elde etme, eksik anlatım ve cımbızlama gibi çeşitli yöntemlerle haberlerin gerçekliklerinden koparıldığı tespit edilmiştir. Böylece hakikat sonrası çağında sosyal medya platformlarında söylentiler, yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonun daha yaygın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the risks that arise as a result of misuse and misuse of social media organs in disaster situations and the problems caused by inaccurate information circulating on these platforms. Descriptive analysis, one of the qualitative research types, was used in the research. The data of the research was obtained by document analysis. The news content to be examined was selected from the truthpay, verification service and Onay.org platforms, which aim to convey the right message to its users by examining various contents, from suspicious information about the new media agenda to explanations put forward by the media and urban legends, between 6 February 2023 and 03 March 2023. The obtained data were analyzed by content analysis technique. At the end of the research, it was seen that disinformation-quality social media posts were made through many accounts that stand out with their news-content posts and people with a large following. In order to increase credibility in these shares, it has been determined that the news is detached from its reality by various methods such as presenting unscientific information, obtaining new fake data by breaking the data out of its context, incomplete narration and tweezing. Thus, it has been seen that rumors, misinformation and disinformation are more common on social media platforms in the post-truth era.