Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'de zeytinyağı üretiminde gelenekselden mekanizasyona geçiş süreci
The development of the process from traditional to mechanization in olive oil production during the 100 year period of Republic in Turkey
- Tez No: 909407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN CAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN NAİL AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Zeytin antik çağlardan günümüze kadar gelen ve tarih içeresinde yağ üretiminde kullanımına geçilmiş bir tarım ürünüdür. Zeytin hasat edildikten sonra zeytinyağı haline gelene kadar bir dizi üretim aşamasından geçer. Tarih boyunca zeytin ve zeytinciliğin kökeni, zeytinyağı üretim süreçlerinde yaşanana gelişmeler, üretim tekniklerinin geçirdiği evreler bu çalışmada ele alınmıştır. Zeytin üretim tekniğinin en ilkel aşamasından, günümüzdeki en modern üretim tekniğinin gelişmesindeki tarihsel süreç ele alınmıştır. Zeytinyağı üretiminin tamamlanması örnek ve resimlerle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Olive is an agricultural product which dates back to archaic times and it has been used for oil production in times. After olive is reaped, it goes under a number of production process until it turns into olive oil. In this work, olive and the root of raising and selling olives, the developments of olive oil production process and also developments of production methods over the course of history are studied. Moreover, in this work olive production technique's history from the initial phase to the modern phase is examined. The completion of olive oil production is tried to explain with pictures and examples.