Servikal disk hernili hastalarda tendon gevşetme tekniklerinden geliştirilmiş golgi tendon organı stimülasyonunun ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik, dayanıklılık ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Golgi tendon organ stimulation, developed from tendon release techniques, on the effects of pain, joint range of motion, functionality, endurance and quality of life in patients with cervical disc herniation
- Tez No: 909537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı, geliştirilmiş golgi tendon organı stimülasyonu tekniğinin etkinliğini araştırmak ve literatüre katkı sağlamaktı. Biz bu çalışmada servikal disk hernili hastalarda geliştirilmiş golgi tendon organı stimülasyonunun ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyonellik, dayanıklılık ve yaşam kalitesi üzerine etkisini inceledik. Çalışma içerisinde sternocleidomastoideus kası, skalen kaslar, rhomboid majör ve minör kası, levator scapula kası ve trapezius kaslarına ve bu kasların tendonlarına haftada 2 seans olacak şekilde 45 dakikalık 6 seans geliştirilmiş golgi tendon organı stimülasyonu uygulaması yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası Vizuel Analog Skala, SF-36, boyun özürlülük anketi ve spurling testi uygulandı, ayrıca gonyometreyle eklem hareket açıklığı, algometreyle ağrı ve zamanlayıcıyla dayanıklılık ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effectiveness of the enhanced golgi tendon organ stimulation technique and to contribute to the literature. In this study, we investigated the effect of enhanced golgi tendon organ stimulation on pain, range of motion, functionality, endurance and quality of life in patients with cervical disc herniation. In the study, 6 45-minute sessions of enhanced golgi tendon organ stimulation were applied to the sternocleidomastoideus muscle, scalene muscles, rhomboid major and minor muscles, levator scapula muscle and trapezius muscles and their tendons for 2 sessions per week. Visual Analog Scale, SF-36, neck disability questionnaire and spurling test were applied before and after the treatment, and range of motion was measured with goniometer, pain with algometer and endurance with timer.