Mahkûmların maneviyat düzeylerinin incelenmesi (Kütahya denetimli serbestlik örneği)
Examining the spirituality levels of prisoners (The case of Kütahya probation directorate)
  1. Tez No: 909569
  2. Yazar: FATİH ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Suç davranışının kökenleri bireysel, toplumsal ve psikolojik birçok etmene dayanmaktadır ve bu alan, adli psikoloji disiplini içinde önemli bir araştırma konusunu oluşturmaktadır. Modern ceza sistemlerinde hapis cezası, sadece cezalandırmak amacıyla değil, aynı zamanda mahkûmların yeniden suç işlemesini engellemek, toplumu suçlardan korumak, mahkûmların yeniden toplumla bütünleşmelerini sağlamak ve toplumsal normlara saygı duyan bir sorumluluk duygusu geliştirmelerine yardımcı olmak gibi genel ve özel önleyici amaçları da gütmektedir. Bu hedefler, ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlükleri aracılığıyla eğitim ve iyileştirme faaliyetleriyle gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma, mahkûmlar için manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetinin önemini ve sosyal fonksiyonunu belirleyerek doğru ve etkili bir yaklaşımın benimsenmesine ve bu alandaki ihtiyaçların ve beklentilerin karşılanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Kütahya Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde bulunan 311 sanık, şüpheli ve hükümlü üzerinde Mayıs-Eylül 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu araştırma, mahkûmların maneviyat düzeylerinin incelenmesini hedeflemektedir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden biri olan genel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde Şirin (2018) tarafından geliştirilen“Maneviyat Ölçeği”kullanılmış ve elde edilen veriler bilgisayar paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, mahkûmların maneviyat algılarının ölçek bağlamında yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu bulgular, mahkûmlar için manevi destek hizmetlerinin önemini vurgulamakta ve bu alandaki uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The roots of criminal behavior are based on many individual, social and psychological factors, and this field constitutes an important research topic within the discipline of forensic psychology. In modern penal systems, imprisonment serves not only for the purpose of punishment, but also for general and specific preventive purposes such as preventing prisoners from committing crimes again, protecting the society from crimes, ensuring the reintegration of prisoners into society and helping them develop a sense of responsibility that respects social norms. These goals are achieved through training and improvement activities through penal institutions and probation directorates. This study aims to contribute to the adoption of a correct and effective approach and to meet the needs and expectations in this field by determining the importance and social function of spiritual counseling and guidance services for prisoners. In this context, this research, conducted between May and September 2024 on 311 defendants, suspects and convicts in the Kütahya Probation Directorate, aims to examine the spirituality levels of the prisoners. In the research, general survey model, one of the quantitative research designs, was used. During the data collection process, the“Spirituality Scale”developed by Şirin (2018) was used and the obtained data was analyzed using computer package programs. The results of the research show that prisoners' perceptions of spirituality are at a high level in the context of the scale. These findings emphasize the importance of spiritual support services for prisoners and contribute to the development of practices in this field.