Pulpitisli alt çene premolar dişlere kanal tedavisi öncesinde mental foramen veya mandibular foramene uygulanan anestezinin etkinliğinin görsel analog skala ile değerlendirilmesi
Evulation of the effectiveness of anesthesia applied to the mental foramen or mandibular foramen before root canal treatment of mandibular premolar teeth with pulpitis using a visual analog scale
- Tez No: 909568
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN DUMANİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı irreversible pulpitisli mandibular premolar dişlerin endodontik tedavisi sırasında mental sinir blok (MINB) anestezinin etkinliğinin konvansiyonel inferior alveolar sinir blok (IANB) anestezisi ile karşılaştırılmasıdır. Bu randomize, tek kör prospektif klinik çalışmada, alt çene birinci ve ikinci premolar dişlerin endodontik tedavisi için planlanan 273 hastadan 120 hasta (52 erkek, 68 kadın) bu çalışmaya dahil edildi. Randomizasyon bloğuna göre MINB enjeksiyonu yapılan MINB grubu (n=60) veya konvansiyonel IANB enjeksiyonu yapılan IANB grubu olarak 2 gruba (n=60) ayrıldı. Araştırma 0 ila 10 arasındaki sayısal derecelendirme ölçeğini (NRS) kullanarak preoperatif ağrı, soğuk testine karşı oluşan ağrıyı kaydetti ve ardından endodontik tedavi sırasında kavite preparasyonu ve pulpa ekstirpasyonu sırasında oluşan ağrı olarak değerlendirildi. (0 = ağrı yok, 10 = şiddetli ağrı). Independent t test, Ki kare ve Mann-whitney U ile istatistiksel analizler gerçekleştirildi. (α=0.05) IANB ve MINB anestezi gruplarındaki başarı oranı istatistiksel olarak benzerdir. Her iki anestezi tekniği de %70 başarı oranını sergilemiştir (χ 2 (1)
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effectiveness of mental nerve block (MINB) and conventional inferior alveolar nerve block (IANB) anesthesia during endodontic treatment of mandibular I. and II. premolars with symptomatic irreversible pulpitis. This randomized, single-blind, prospective clinical trial included 120 patients (52 males, 68 females) from 273 candidates for endodontic treatment of mandibular premolars. Patients were assigned to two groups: IANB (n=60; 28 first premolars, 32 second premolars) and MINB (n=60; 26 first premolars, 34 second premolars) based on randomization. Pain was assessed preoperatively and during cold tests, cavity preparation, and pulp extirpation using the Numerical Rating Scale (NRS) from 0 to 10. Statistical analyses were conducted using the Independent t-test, Chi-square test, and Mann-Whitney U test (α=0.05). The success rate in IANB and MINB anesthesia groups was statistically similar. Both anesthesia techniques showed a success rate of 70% (χ 2 (1)