Esnek çalışma modellerinin işgören performansı ve iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesine yönelik araştırma
Research to determine the effect of flexible working models on employee performance and job satisfaction
- Tez No: 909613
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışması, esnek çalışma düzenlemelerinin çalışan performansı ve iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Esneklik kavramı, sadece mesai sürelerinin veya stillerinin alışılmışın dışında değiştirilmesi olarak algılanmamalıdır. Arzu edilen davranış, çalışma kanunları ve uygulamalarında çağın gereksinimlerine uygun köklü değişikliklerle farklı bakış açıları geliştirilmesidir. Esneklik, işletmenin kendi iç ve dış çevresini dikkate alarak sunduğu istihdam koşullarında uyarlamalar yapmasıdır. Bu çalışma, esnek çalışma düzenlemelerinin çalışanların iş performansı ve tatmini üzerindeki etkilerini kavramayı hedeflemektedir. Araştırma, literatür taraması ve anket yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular, esnek çalışma düzenlemelerinin çalışan performansını artırabildiğini ancak bu etkinin işin türüne, çalışanların yetkinliklerine ve organizasyon yapısına bağlı olarak değişebileceğini göstermektedir. Ayrıca esnek çalışma düzenlemelerinin iş tatmini üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir. Bu amaçlara ulaşabilmek için Kayseri OSB'de faaliyet gösteren tekstil firmasında anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, esnek çalışma düzenlemelerinin iş gören performansını ve iş tatminini pozitif yönde etkilediği, değişkenler arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, esnek çalışma düzenlemelerini uygulayarak çalışan performansı ve iş tatmini düzeylerini artırmak isteyen işverenlere ve yöneticilere yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuş ve çalışmanın bazı kısıtları olduğu belirtilmiştir. Öneriler arasında, çalışan ihtiyaçlarının dikkate alınması, teknolojik altyapının güçlendirilmesi ve destek programlarının oluşturulması gibi unsurlar yer almaktadır. Çalışmanın sınırlamaları ise, örneklem büyüklüğü, veri toplama yöntemleri ve pandemi gibi dışsal faktörlerin etkilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the impact of flexible working arrangements on employee performance and job satisfaction. The concept of flexibility should not only be perceived as changing working hours or styles in an unorthodox manner. The desired behavior is to develop different perspectives with radical changes in labor laws and practices in accordance with the requirements of the age. Flexibility is the adaptation of the employment conditions offered by the organization, taking into account its internal and external environment. This study aims to understand the effects of flexible working arrangements on employees' job performance and satisfaction. The research was conducted through literature review and survey methods. The findings show that flexible working arrangements can increase employee performance, but this effect may vary depending on the type of work, employees' competencies and organizational structure. In addition, flexible working arrangements have positive effects on job satisfaction. In order to achieve these objectives, a survey was conducted in a textile company operating in Kayseri OSB. As a result of the analysis, it was determined that flexible working arrangements positively affect employee performance and job satisfaction and that there are positive and significant relationships between the variables. In the study, various suggestions were made for employers and managers who want to increase employee performance and job satisfaction levels by implementing flexible working arrangements and some limitations of the study were stated. Suggestions include taking employee needs into account, strengthening the technological infrastructure and establishing support programs. The limitations of the study include the sample size, data collection methods and the effects of external factors such as the pandemic.