Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi kitaplarındaki 'Kur'ân'dan Mesajlar' başlıklı konunun değerlendirilmesi
Evaluation of the topic titled 'Messages from the Qur'an' in secondary education Religious Culture and Ethics books
- Tez No: 909640
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İslam dininin temel kaynağı olan Kur'ân'ı Kerim insanların istifadesine sunulmuş ilâhî bir kitaptır. Bu kaynakta, insanların Allah'a, birbirlerine ve topluma karşı sorumluluklarının neler olduğu ve bu sorumluluklarını nasıl yerine getirmeleri gerektiğiyle ilgili mesajlar yer almaktadır. Ortaöğretimde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi ders kitapları da öğrencilere Kur'ân'ı Kerim'in verdiği mesajları açıklama ve önemini kavratma görevini üstlenmektedir. Bu çalışmada 2023- 2024 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak kabul edilen Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi kitaplarındaki“Kur'ân'dan Mesajlar”başlıklı konu ele alınmaktadır. Çalışma konudaki ayetlerin temel mesajlarını, ayetlerin ünite ile irtibatını, kitap yazarlarının konuyu işleyiş şeklini incelemektedir. Çalışmanın konudaki ayetlerin daha iyi anlaşılmasına, kitap yazarlarının ayetleri işlerken nasıl bir yol izlendiğinin ortaya çıkarılmasına, konularda verilen ayet meallerinin ünite ile ilişkisinin ortaya konulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Quran, the fundamental source of Islam, is a divine book presented for the benefit of people. This source contains messages about what people's responsibilities are to Allah, each other and society, and how they should fulfill these responsibilities. Religious Culture and Moral Knowledge textbooks in secondary education also undertake the task of explaining the messages given by the Quran to students and making them understand its importance. This study examines the subject titled“Messages from the Quran”in the Secondary Education Religious Culture and Moral Knowledge books accepted as textbooks by the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year. The study examines the basic messages of the verses in the subject, the connection of the verses with the unit, and the way the book authors handle the subject. It is thought that the study will contribute to a better understanding of the verses in the subject, to revealing the path followed by the book authors while handling the verses, and to revealing the relationship between the verse translations given in the subjects and the unit.