Stratejik iletişimde dijital moderasyon; Donald Trump'ın Twitter paylaşımlarının analizi
Digital moderation in strategic communication; analysis of Donald Trump's Twitter posts
- Tez No: 909731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GEZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Stratejik iletişim geniş bir bakışçıyla kişi, kurum ve organizyanların bir plan çerçevesinde amaca yönelik gerçekleştirdiği iletişim çalışmalarıdır. Stratejik iletişim aynı zamanda birçok faktörün etkisi göz ardı edilmeden, çok boyutlu bir uygulama olarak görülmelidir. Günümüzde sosyal medya platformları, stratejik iletişim faaliyetlerinin gerçekleştiği büyük bir mecra olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel anlamda dijital moderasyon, sosyal medya platformlarının kullanıcılarının yaptığı paylaşımlara karşı gerçekleştirdiği her türlü inceleme, kategorizasyon ve platform dışına çıkartma işlemlerine verilen isimdir. Çalışmada Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak ABD Kongre Baskını sonrasında Twitter platformunda sahip olduğu @realDonaldTrump kullanıcı adlı hesabını kaybetmesi süreci Stratejik İletişim bakış açısıyla anlamlandırılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic communication is the communication activities carried out by individuals, institutions and organizations for a purpose within the framework of a plan. Strategic communication should also be seen as a multidimensional practice without ignoring the impact of many factors. Today, social media platforms are a major medium where strategic communication activities take place. In general terms, digital moderation is the name given to any kind of review, categorization and removal from the platform that social media platforms perform against the posts made by their users. In the study, the process of the President of the United States of America Donald Trump's losing his @realDonaldTrump account on the Twitter platform after the January 6 US Congressional Raid was tried to be interpreted and explained from a Strategic Communication perspective.