Parotis ve submandibular glandın difüzyon özelliklerinin boyun MR'de değerlendirilmesi
Evaluation of diffusion characteristics of parotid and submandibular glands in the neck MRİ
- Tez No: 909822
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BAYAR MULUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada boyun magnetik rezonans inceleme (MR) görüntülemesinde, parotis ve submandibular glandın difüzyon özellikleri, sinyal karakteristikleri ve boyut incelenmesinin yapılması hedeflenmiştir. Çalışma, 40 erkek 40 kadın olmak üzere toplamda 80 hastanın boyun MR görüntüleri incelenerek yapılmıştır. MR görüntülerinde bilateral parotis ve submandibular glandın alan ve 'Apparent Diffusion Coefficient' (Görünür Difüzyon Katsayısı) (ADC) ölçümleri yapıldı. 18-50 yaş ve 51-80 yaş olmak üzere iki yaş grubu oluşturuldu ve tüm yaş gruplarında parametreler karşılaştırıldı. Submandibular gland ADC ölçümlerinde, Hastaların cinsiyetlerine göre submandibular gland ölçümlerinin dağılımına baktığımızda erkeklerde sol submandibular alan ölçümlerinin (394.4±107.1 mm2), istatiktiksel açısından anlamlı şekilde kadınlara (330.1±89.8 mm2) göre daha büyük olduğu bulunmuştur.(p0.05). Sonuç olarak hastaların yaşı arttıkça bezdeki heterojenitenin arttığı görülmüştür. Tükürük bezi hastalıklarının tanısında boyun MR günümüzde sıklıkla kullanılmakta olup yaşla beraber tükürük bezindeki heterojenitenin tanı basamaklarında yardımcı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the diffusion properties, signal characteristics and size of the parotid and submandibular glands in the neck MRI imaging. The study was conducted by examining the neck MRI images of a total of 80 patients, 40 males and 40 females. Area and Apparent diffusion coefficient (ADC) measurements of the bilateral parotid and submandibular glands were performed in the T1-weighted MRI images. Two age groups were created, 18-50 years and 51-80 years, and parameters were compared in all age groups. In submandibular gland ADC measurements, when we evaluated at the distribution according to the gender , it was found that the left submandibular area measurements in males (394.4±107.1 mm2) were statistically significantly larger than those in the females (330.1±89.8 mm2) (p0.05). As a result, it was observed that the heterogenity of in the gland increased as the age of the patients increased. Neck MRI is frequently used currently in the diagnosis of salivary gland diseases, and it is thought that heterogenity in the salivary gland with age may be helpful in the diagnostic steps.