Arap dilinde atıf ve cer harflerinin mecazi kullanımı
The metaphorical use of attribution and cer letters in the arabic language
- Tez No: 909823
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Arap dilinde gerek gramer gerekse anlam alanıyla önemli bir bölümünü oluşturan atıf ve cer harflerini ele almaktadır. Atıf harfleri, cümlede tekrarın önlenmesi ve anlamlar arasında bağlantı kurulması amacıyla kullanılmakta olup bu çalışma ise atıf harflerinin nahiv açısından taşıdığı asıl ve mecâzî anlamları incelemekte ve bu harflerin cümle içindeki etkilerini ayet, hadis ve şiir beyitleriyle örneklendirerek tahlil etmektedir. Bu çerçevede Arap dilinde yaygın olarak kullanılan cer harfleri üzerinde durulmaya gayret edilmiştir. Harf-i cerlerin tanımı, cümle içinde ifade ettikleri anlamlar ve bu anlamların asıl veya mecâzî oluşu, ayrıca hangi durumlarda pekiştirme amacıyla kullanıldıkları irdelenmiştir. Bunun yanı sıra, isimler ve zamirlerle ilişkileri, yemin olarak kullanımları da çalışmanın kapsamında ifade edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, atıf ve cer harflerinin dil kullanıcıları tarafından niçin, nerede, nasıl ve hangi anlamlarda kullanıldığını ortaya koyarak, Arapçanın doğru anlaşılması ve tercüme hatalarının önlenmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the conjunction (atf) and prepositional (cer) letters, which constitute an important part of the Arabic language in terms of both grammar and meaning, are examined. The primary and metaphorical meanings of conjunction letters, used to prevent repetition and to establish connections between meanings in sentences, are analyzed from a syntactical (nahw) perspective, and their effects in sentences are exemplified and analyzed through verses, hadiths, and poetic couplets. In this context, emphasis has been placed on prepositional letters that are widely used in the Arabic language. Within this scope, the definitions of prepositional letters, the meanings they convey in sentences, whether these meanings are literal or metaphorical, and the situations in which they are used for emphasis have been investigated. Additionally, their relationships with nouns and pronouns, as well as their use in oaths, will be addressed within the scope of the study. Ultimately, this study aims to contribute to the accurate understanding of Arabic and to the prevention of translation errors by clarifying why, where, how, and in what meanings conjunction and prepositional letters are used by language users.