UNESCO Dünya Miras Listesi'ne başvuru süreci için model önerisi - Türkiye kültürel ve karma miras örneklemi
Model proposal for the application process to UNESCO World Heritage List - sample of cultural and mixed heritage of Türkiye
  1. Tez No: 909855
  2. Yazar: VEYSEL ÖZBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET DUYGU SABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Çalışmada, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan miraslardan seçilen gözlemler incelenerek Türkiye UNESCO Geçici Listesi'ndeki kültürel ve karma miraslara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın DML ve TUGL gözlemleri, Dünya Mirası Sözleşmesi'nin Uygulanmasına İlişkin Uygulama Rehberi'nde bulunan miras sınıflandırma talimatlarına uyularak yedi miras sınıfına bölünmüştür. Toplam 314 gözleme dair miras tanımları ve 233 adet DML gözlemlerine dair dünya miras alan tanımları incelenerek miras özelliklerini tanımlayan yedi değişken belirlenmiştir. Yapılan gözlem sonucunda, bu değişkenler altında gözlemlerin dahil olduğu toplam doksan kategori belirlenmiştir. Her miras sınıfına ilişkin kategorik veriler sırasıyla Çoklu Uyum Analizi, Temel Bileşenler Analizi ve Temel Bileşenlerde Hiyerarşik Kümeleme Yaklaşımı ile işlenmiştir. Elde edilen dendrogramlardan Anıt sınıfı, örnek olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Uygulama Rehberi'nde bulunan miras sınıflandırma talimatlarının belirgin bir sınıf ayrımı yapmak için yetersiz kaldığı, DML ve TUGL sınıfsal gözlem dağılımının farklılık gösterdiği, adaylık dosyasının Koruma ve Yönetim, Liste için Gerekçelendirme ve İzleme bölümlerine özen gösterilmesi gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the observations selected from the heritages in the UNESCO World Heritage List were examined and suggestions were developed for the cultural and mixed heritages in the UNESCO Tentative List of Türkiye. The List and the tentative list observations are divided into seven heritage classes, following the heritage classification instructions in the Operational Guidelines for the Implementation of the World Heritage Convention. Heritage definitions for a total of 314 observations and world heritage site definitions for 233 List observations were examined and ninety categories were determined under seven variables that define heritage characteristics. Categorical data for each heritage class were processed by Multiple Correspondence Analysis, Principal Component Analysis and Hierarchical Clustering on Principal Components Approach, respectively. The Monument class was evaluated as an example based on the obtained dendrograms. As a result of this study, it has been determined that the heritage classification instructions in the Operational Guidelines are insufficient to make a clear class distinction, the class observation distribution in the list and the tentative list differs, and it is necessary to pay attention to the“Conservation and Management”,“Justification for the List”and“Monitoring”sections of the nomination dossier.