Obezite polikliniğine başvuran kadınların cinsel işlevlerinin, hastaların beden kitle indeksleri, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between sexual function in female patients presenting to the outpatient obesity clinic with body-mass index, depression and anxiety levels
  1. Tez No: 909860
  2. Yazar: HÜLYA GÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Obezite tanısı konan kadın hastalarda cinsel işlev bozukluğu, depresyon ve anksiyete düzeylerini belirlemek ve beden kitle indeksleriyle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Temmuz 2017 – Mayıs 2018 tarihleri arasında Obezite ve Aile Hekimliği Polikliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmada obezite polikliniğine başvuran cinsel işlevlerini etkileyebilecek organik ve/veya psikiyatrik hastalığı olmayan cinsel aktif obez kadın vaka grubunu ve obez olmayan cinsel aktif, herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı olmayan ve/veya tedavisi görmeyen kadın bireyler kontrol grubunu oluşturdu. Hastaların yaşı, menopoz durumu, eğitim durumu, doğum sayıları, meslekleri, obez olanlarda kilo alma nedenleri, sigara kullanma durumu sorgulandı. Antropometrik ölçümleri (kilo, boy), beden kitle indeksleri (BKİ) not edildi. Tüm katılımcılara; sosyodemografik veri toplama formu, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği Kadın Formu (ACYÖ-K), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) uygulanarak her iki grup karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların (n=102) yaşları 29 ile 57 yaş aralığında olup, ortalaması 43,60±6,44 yıldır. Çalışmaya katılan obez kadınlar (vaka) ve obez olmayan (kontrol) arasında yaş ortalaması açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the levels of depression, anxiety and sexual dysfunction in obese female patients and to investigate their relationship to body-mass index. Method: This study was performed in Istanbul Medeniyet University Goztepe Research and Teaching Hospital between July 2017 and May 2018 by the Outpatient Obesity Clinic and Department of Family Medicine. The study group was selected among obese sexually active female patients who presented to the obesity clinic without organic and/or psychiatric disorders that could possibly effect sexual functions while the control group was selected among non-obese sexually active female patients without pyschiatric diagnoses or who do not undergo treatment for such disorders. The age, menopausal status, education status, birth data, occupation, reasons for gaining weight in obese patients and smoking status of the patients were questioned. Anthropometric measurements (weight, height) amd BMI were recorded. All patients completed sociodemographic data questionnaire, Arizona Sexual Experience Scale – Female questionnaire, Beck Anxiety Scale, Beck Depression Scale, Female Sexual Function Index (FSFI) and two groups were compared to each other. Results: The age range for the women in the study (n=102) was between 29 and 57 with a mean of 43,60±6,44 years. The was no statistically signicant difference between mean ages of the obese and non-obese groups in the study (p>0.05). In the presence of obesity, statistically significant difference between the groups were found in the scores of Arizona Sexual Experiences Scale, Beck Depression and Anxiety Scales, total FSFI and subgroups of FSFI except for pain, with the obese group demonstrating a higher frequency of sexual dysfunction, anxiety and depression compared to the non-obese group (p0.05).