Çocuk acil servisine başvuran ebeveynlerın ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between fever management and rational medication use attitudes of parents applying to the paediatric emergency department
  1. Tez No: 909862
  2. Yazar: TUĞBA ESEN
  3. Danışmanlar: DR. DERYA SULUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada ebeveynlerin ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel bir çalışma olarak tasarlanan bu araştırma 1 Ağustos 2023 - 1 Ağustos 2024 tarihleri arasında Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran çocukların ebeveynleri oluşturmuştur. Türkçe okuma yazma bilmemek dahil edilmeme kriteridir. Araştırma verilerinin toplanmasında anket formu, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği (EAYO) kullanılmıştır. Bulgular: Ebeveyn ateş yönetimi puanı ortalaması 36,09 olarak belirlenmiş olup, bu skorun ortanca değeri 37,00 ve aralığı 22,00 - 40,00 olarak saptanmıştır. Akılcı ilaç kullanımına yönelik ebeveyn tutumu toplam puan ortalaması 169,68, ortanca değer ise 175,00 ve puan aralığı 65,00 - 200,00 olarak saptanmıştır. Doğru ve bilinçli kullanım boyutu için ortalama 124,79, ortanca değer 130,00 ve puan aralığı 32,00 - 145,00 olarak belirlenmiştir. Etkili ve güvenli kullanım boyutu açısından ortalama 44,89, ortanca değer 45,00 ve puan aralığı 11,00 - 55,00 olarak belirlenmiş, basıklık 2,463 ve çarpıklık -1,055 olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the relationship between fever management and parents' attitudes towards rational drug use. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional study was conducted in the Pediatric Emergency Department of Ankara Gülhane Training and Research Hospital between 1 August 2023 and 1 August 2024. The population of the study consisted of the parents of the patients who applied to the Pediatric Emergency Department of Gülhane Training and Research Hospital. Illiteracy in Turkish was the exclusion criterion. A questionnaire form, Parental Attitude Scale Towards Rational Drug Use and Parental Fever Management Scale (PFMS) were used to collect the data. Results: The mean parental fever management score was 36.09, the median value of this score was 37.00 and the range was 22.00 - 40.00. The mean total score for parental attitude towards rational drug use was 169.68, the median value was 175.00 and the range was 65.00 - 200.00. For the dimension of correct and conscious use, the mean score was 124.79, the median score was 130.00 and the score range was 32.00 - 145.00. For the effective and safe use dimension, the mean value was 44.89, the median value was 45.00 and the score range was 11.00 - 55.00, and the kurtosis was 2.463 and the skewness was -1.055.