V376 And'ın leke karakteristiğinin doppler görüntüleme tekniğiyle belirlenmesi
Determination of the spot characteristic of V376 And using doppler imaging technique
  1. Tez No: 909917
  2. Yazar: EDA BURCU YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VOLKAN ŞENAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında erken tayf türüne sahip ve yıllardır ışık eğrisindeki O'Connell etkisi değişmeyen V376 And sisteminin leke karakteristiğinin anlaşılabilmesi amacıyla Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi T80 Prof. Dr. Berahitdin Albayrak teleskobu ile Sloan SDSS g', r', i' filtrelerinde ışık eğrileri ve 105μ fiber açıklık kullanılarak farklı yörünge evrelerinde gözlenen orta çözünürlüklü (R ∼ 15000) tayflardan dikine hız eğrileri elde edilmiş olup bu ışık ve dikine hız eğrileri eş zamanlı olarak, sıcak ve soğuk leke yaklaşımı ile modellenmiştir. Bu modelleme sonucunda ayrıca sisteme ait mutlak parametreler de elde edilmiştir. Işık eğrisi analizlerinden elde edilen leke modelinin, sistemdeki O'Connell etkisini açıklamadaki yetersizliği nedeniyle elde edilen 34 optik bölge tayfına, LSD (Least Square Deconvolution) tekniği uygulanarak tayfların SNR (Sinyal/Gürültü) değeri yükseltilmiştir. Elde edilen hız profillerine Doppler görüntüleme tekniği uygulanarak bileşenlerin yüzey parlaklık dağılımları elde edilmiştir. Bileşenlerin yüzey parlaklık haritalarında, ekvator bölgesine yakın enlemde ve boyun bölgesine yakın boylamda sıcak leke saptanmıştır. Bu neticede, sistemin ışık eğrisinde görülen ve uzun zamandır değişmeyen O'Connell etkisinin sebebinin sıcak leke kaynaklı olabileceği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the characteristics of the spot in V376 And system, which has early spectral type and exhibits the O'Connell effect in its light curve consistently over the years, were investigated. Light curves were obtained using the Sloan SDSS g', r', i' filters with the T80 Prof. Dr. Berahitdin Albayrak Telescope at Ankara University Kreiken Observatory and mid-resolution (R ∼ 15000) spectra were obtained with 105μ fiber aperture at different orbital phases. Radial velocity curves were extracted from the spectra, and these light and radial velocity curves simultaneously modeled using the hot and cool spot approach. As a result of this modeling, absolute parameters of the system were also determined. Due to the insufficiency of the spot model obtained from the light curve analysis in explaining the O'Connell effect in the system, 34 optical region spectra were processed using the Least Square Deconvolution (LSD) technique to increase the Signal-to-Noise Ratio (SNR). Doppler imaging technique was applied to the obtained velocity profiles to reveal the surface brightness distributions of the components. In the surface brightness maps of the components, a hot spot was detected near the equatorial latitude and close to the longitude of the neck region. Consequently, it was revealed that the cause of the long-standing and unchanging O'Connell effect in the system's light curve could be due to the hot spot.