Çocuk destek merkezlerinden reşit olarak ayrılan bireylerin algılanan sosyal destek, yaşam doyumu ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between perceived social support, life satisfaction, and happiness levels of individuals who have separated from the child support centers as adults
- Tez No: 909950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Çocuk Destek Merkezi'nden reşit olarak ayrılan bireylerin algılanan sosyal destek, yaşam doyumu ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini Çocuk Destek Merkezi'nden reşit olarak ayrılan bireyler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini amaçlı örnekleme yöntemlerinden kartopu örnekleme tekniği kullanılarak ulaşılan 384 katılımcı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında ''Öznel Mutluluk Ölçeği'', ''Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'', ''Yaşam Doyumu Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırma verilerinin normal dağılıma uygunluğu belirlendikten sonra değişkenler arasında ikili grup farklılıkları için t testi, ikiden fazla değişken için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların eğitim düzeyleri arttıkça algılanan sosyal destek, yaşam doyumu ve mutluluk ölçeklerinden daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Ayrıca ayrıldıkları kuruluştaki meslek elemanı ve aileleriyle ile görüşmeye devam eden katılımcıların algılanan sosyal destek, yaşam doyumu ve öznel mutluluk ölçeklerine ilişkin aldıkları puan ortalamalarının, görüşmeyenlere kıyasla daha yüksek olması araştırmanın önemli sonuçlarındandır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin birbirleri ile olan ilişkisini belirleyebilmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Algılanan Sosyal Destek Ölçeği puanları ile Yaşam Doyum Ölçeği puanları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki gözlenmiştir. Benzer şekilde, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği puanları ile Öznel Mutluluk Ölçeği puanları arasında da orta düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur. Yaşam Doyum Ölçeği puanları ile Öznel Mutluluk Ölçeği puanları arasında yine orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between perceived social support, life satisfaction, and happiness levels among individuals who have reached legal adulthood and have separated from the Child Support Center under the Ministry of Family and Social Services. The study utilized a quantitative research design, specifically the correlation method. The population of the study consisted of individuals who had separated from the Child Support Center, and the sample was obtained using purposive sampling technique, resulting in 384 participants. Data were collected using the“Subjective Happiness Scale,”“Multidimensional Scale of Perceived Social Support,”and“Life Satisfaction Scale.”In order to demonstrate differences between variables, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were employed. The results of the study revealed that as the participants' educational levels increased, their scores on perceived social support, life satisfaction, and happiness scales also increased. Furthermore, participants who continued to have contact with the professionals from the institution they had separated from, as well as with their families, reported higher scores on measures of perceived social support, life satisfaction, and subjective happiness compared to those who did not maintain contact. The study also examined the correlations between the scales used, and a moderate positive correlation was found between scores on the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Life Satisfaction Scale Similarly, a moderate positive correlation was observed between scores on the Multidimensional Scale of Perceived Social Support and the Subjective Happiness Scale Lastly, a moderate positive correlation was identified between scores on the Life Satisfaction Scale and the Subjective Happiness Scale