Lorawan tabanlı kablosuz KBRN tehditleri algılama ve takip sistemi
Lorawan based wireless CBRN threat detection and tracking system
  1. Tez No: 909994
  2. Yazar: MELİH CAN AKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Sanayi Teknoloji ve Stratejileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) tehditlerin erken tespiti, günümüz dünyasında artan bir öneme sahiptir. Özellikle kritik ve geniş bölgelerde, bu tür tehditlerin uzaktan ve güvenilir bir şekilde izlenmesi büyük bir gereksinimdir. Bu çalışma, KBRN tehditlerini algılamak ve izlemek için kullanılan kablosuz sensör ağları üzerine odaklanmıştır. Çalışmada, düşük güç tüketimi ve geniş kapsama alanına sahip LoRaWAN teknolojisi temel alınarak, enerji verimliliği ve maliyet etkinliği ön planda tutulmuştur. Bu teknoloji, geniş kırsal ve kentsel bölgelerdeki KBRN tehditlerini güvenli bir mesafeden izleme kapasitesini artırmaktadır. Sensör ağları, çeşitli parametreler için tasarlanmış polimer bazlı sensörler (VOC-eCO2, CO, NO2, C2H5CH, PM2.5-PM10, O2 vb.) kullanarak veri toplamakta ve bu verileri bir izleme merkezinden analiz etmektedir. Merkezden sensör verileri takip edilerek kablosuz sensör ağlarının kurulu olduğu bölgeden gelen verilerde değişiklikler tespit edilerek uyarı vermesi sağlanacaktır. Elde edilen sonuçlar, tasarlanan sistemlerin yapılan deneyler sonucunda izleme menzilinin yeterli olduğu ve KBRN tehditleri karşısında etkin bir şekilde çalıştığını ayrıca erken müdahale imkânı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Early detection of chemical, biological, radiological and nuclear (CBRN) threats is of increasing importance in today's world. Remote and reliable monitoring of such threats is a major requirement, especially in critical and large areas. This study focuses on wireless sensor networks for detecting and monitoring CBRN threats. The study is based on LoRaWAN technology with low power consumption and wide coverage, prioritizing energy efficiency and cost effectiveness. This technology increases the capacity to monitor CBRN threats in large rural and urban areas from a safe distance. Sensor networks collect data using polymer-based sensors designed for various parameters (VOC-eCO2, CO, NO2, C2H5CH, PM2.5-PM10, O2 etc.) and analyze these data from a monitoring center. By monitoring the sensor data from the center, changes in the data coming from the region where wireless sensor networks are installed will be detected and warnings will be provided. The results of the experiments show that the designed systems have sufficient monitoring range and work effectively against CBRN threats and provide early intervention.