LoRaWAN tabanlı güvenli iletişime sahip çok amaçlı takip ve kontrol sistemi
LoRaWAN based multi-purpose tracking and control system with secure communication
- Tez No: 879737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tez kapsamında, Lora teknolojisi ile askeri giyilebilir teknoloji alanında bir uygulama geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma ile askeri personellerin sahadaki operasyonlarda daha etkili bir şekilde hareket etmelerine yönelik katkı sağlanmaktadır. Askeri operasyonlarda karşılaşılan iletişim zorlukları, hayati verilerin takibi ve uzun menzilli güvenilir iletişim ihtiyaçları ele alınarak, Lora teknolojisinin bu bağlamda sunduğu çözümleri içeren bir çalışma yapılmıştır. Askeri operasyonlarda meydana gelen sıcak çatışma anında, görevli komutanın merkeze bilgi vermesi ve destek talep etmesi, mevcut sınırlar çerçevesinde telsiz üzerinden mümkündür. Fakat telsiz konuşmaları yeterince güvenli değildir ve panik durumunda devamlılık sağlanamayabilir. Çalışma ile timdeki askerlere ait nabız ve vücut sıcaklığı gibi tıbbi ve GPS verilerini belirli aralıklar ile merkeze gönderecek uçtan uca bir sistem geliştirilmiştir. Ayrıca, geliştirilen sistemin askeri alandaki giyilebilir ekipmanlara entegrasyonu, haberleşme güvenliği, veri bütünlüğü ve düşük güç tüketimi gibi kritik faktörler üzerindeki etkileri tezde değerlendirilmiştir. Bu çalışma, askeri operasyonlarda kullanılan giyilebilir teknolojilerin performanslarının artırılmasına ve geliştirilmesine yönelik gelecekteki çalışmalar için temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to develop applications of Lora technology in the field of military wearable technology. The study contributes to the effective movement of military personnel in field operations. Addressing communication challenges encountered in field operations, tracking vital data, and addressing the need for long-range reliable communication, a project study has been conducted that includes solutions offered by Lora technology in this context. During active conflicts in military operations, informing the central command and requesting support by the assigned commander is possible through radio communication within the existing boundaries. However, radio communications are not secure enough, and continuity cannot be ensured in panic situations. An end-to-end system has been developed to send medical and GPS data such as pulse and body temperature of each soldier in the team to the central command at specified intervals. Additionally, the thesis evaluates the impact of the developed system on critical factors such as integration into wearable equipment in the military field, communication security, data integrity, and low power consumption. This assessment will serve as a foundation for future studies aimed at enhancing and developing wearable technologies used in military operations.